Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je danes razpisalo nalog za aretacijo libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Tožilstvo ga je obtožilo zločinov proti človečnosti in izrekanja ukazov za napade civilistov. Nalog za aretacijo so razpisali tudi za njegovega sina Saifa al Islama in vodjo obveščevalne službe Abdulaha Sanusija.
V spopadih, ki so se začeli v februarju, je po nekaterih ocenah umrlo že na tisoče ljudi. Nalog za aretacijo je že maja zahteval glavni tožilec na sodišču Luis Moreno Ocampo, ki je prepričan, da je trojica najbolj odgovorna za "sistematične napade na civiliste". Moreno Ocampo je še zatrdil, da imajo dokaze, ki kažejo, da je Gadafi osebno ukazal napade na neoboroženo ljudstvo ter da stoji tudi za aretacijami in mučenji njegovih političnih nasprotnikov. Libijske oblasti so že prej dejale, da ne priznavajo sodišča in da jih razpisana tiralica ne skrbi. Predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim je včeraj dejal, da je sodišče preveč obsedeno z lovom na afriške voditelje in zato "nima nobene legitimnosti".
Libijski uporniki so že izrazili navdušenje nad odločitvijo ICC. ''Sedaj nima več pribežališča,'' je dejal predstavnik uporniškega nacionalnega prehodnega sveta v Bengaziju Mustafa al Geriani. ''Gadafija želimo sami aretirati, in to v Libiji. Tudi soditi mu želimo v Libiji, da bo vsak prebivalec Libije začutil, da je bilo pravici zadoščeno in da lahko gremo naprej,'' je še dejal, poroča avstrijska televizija ORF.
'Čas se jim izjemno hitro izteka'
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je medtem danes ocenil, da odločitev ICC odseva vedno večjo osamitev libijskega režima in še krepi razloge za zavezniško misijo za zaščito libijskega ljudstva pred Gadafijevimi silami. Libijski voditelj in njegovi podporniki pa morajo dojeti, "da se jim čas izjemno hitro izteka".
Britanski zunanji minister William Hague je izjavil, da zaporni nalogi kažejo, zakaj je Gadafi izgubil vso legitimnost in zakaj bi moral takoj oditi. "Njegove sile še vedno brez milosti napadajo Libijce, in to se mora ustaviti," je dodal.
Da zaporni nalogi potrjujejo, da je Gadafi izgubil "vso politično in moralno legitimnost" tako doma kot na mednarodnem prizorišču, so ocenili tudi na zunanjem ministrstvu v Rimu. "Tako ne more imeti nobene vloge pri prihodnosti Libije," so dodali.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy pa je v odzivu ocenil, da "je po 41 letih diktature sedaj morda čas, da se Gadafi ustavi, da zapusti oblast".
Boji vse bližje Tripoliju
Kot poroča britanska medijska hiša BBC, so se libijski uporniki ponoči z Gadafijevo vojsko spopadli na obrobju strateško pomembnega mesta Bir al Ganam, ki ni od prestolnice Tripoli oddaljeno niti 100 kilometrov. Boji so izbruhnili po tem, ko je Gadafijeva vojska uporniške sile, ki so se kopičile v bližini mesta, napadla od zadaj.
Dopisnik BBC poroča, da je mogoče slišati tako topništvo kot tudi strele iz avtomatskega orožja in občasno tudi prelete Natovih letal. Umrla naj bi dva upornika, prav uporniki pa pravijo, da je bilo pri vladnih silah še več žrtev, česar pa ni mogoče potrditi. Obrambni minister upornikov Džalal al Dgel je dejal, da ker orožja nimajo na pretek, bodo večino vojske usmerili v pohod proti Tripoliju. Ob tem je tudi dodal, da Gadafija vsak dan zapuščajo njegovi vojaki. "Od prebežnikov smo se naučili, da je Gadafijevih podpornikov vse manj, ljudje, ki so mu blizu, ga zapuščajo, njegov notranji krog pa je iz dneva v dan manjši," pravi al Dgel.
Pred zavzetjem Tripolija bodo morali uporniki prevzeti nadzor tudi nad Zavijo, ki je od Bir al Ganama oddaljena le 30 kilometrov, hkrati pa je tudi skoraj že predmestje libijskega glavnega mesta. Zavijo so pripadniki opozicijskih sil zavzeli že marca, a jih je nato libijska vojska hitro pregnala iz mesta, v katerem je med drugim tudi rafinerija nafte. Boji so se za mesto znova vneli v tem mesecu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.