Libijski uporniki so po strateško pomembni Adždabiji in naftnem pristanišču Bregi v nedeljo znova zavzeli še Ras Lanuf in Bin Džavad. Ras Lanuf, ki je prav tako pomemben za proizvodnjo nafte, leži 370 kilometrov zahodno od trdnjave upornikov Bengazija in 210 kilometrov od Adždabije. Ras Lanuf je bil v rokah Gadafijevih sil od 12. marca. Po zavzetju s strani upornikov je bilo na cestah videti zapuščeno orožje, v mestu pa delno porušene zgradbe.
Uporniki, ki so zavzeli Bin Džavad, 50 kilometrov zahodno od Ras Lanufa, so povedali, da so izkoristili pomoč francoskih letal, ki so v napadu na to vas uničila več tankov. Uporniki naj bi sicer spet prevzeli nadzor tudi nad naftnim pristaniščem al Burajka.
Predstavniki upornikov si medtem prizadevajo, da bi v kratkem obnovili izvoz nafte, s čimer bi si zagotovili stalne prihodke. Kot je sporočil Ali Tarhoni, ki je pristojen za gospodarstvo, finance in nafto, naftna polja na območjih, ki so v rokah upornikov, na dan proizvedejo med 100.000 in 130.000 159-litrski sodi nafte, vendar bi lahko proizvodnjo "zlahka povišali na okoli 300.000 na dan".
Pojasnil je še, da so se predstavniki upornikov sporazumeli s Katarjem o pogodbi o prodaji nafte, izvoz nafte pa bi se lahko začel "v manj kot tednu dni".
Srditi boji v Misrati
Gadafijeva vojska pa po besedah prebivalcev Misrate spet obstreljuje omenjeno mesto. ''Misrata je napadena, mesto in pristanišče, kjer je na tisoče delavcev,'' je povedal prebivalec Saadoun. Reuters pa poroča, da so se v mestu že spopadli uporniki in Gadafijevi možje, ki v boju uporabljajo lahko orožje in tanke. Upornik Sami je povedal, da je ostrostrelec ustrelil eno osebo, sicer pa danes kljub srditim spopadom o žrtvah še nimajo poročil. ''Uporniki želijo nadaljevati in Gadafijeve sile potisniti ven iz mesta. Vendar potrebujemo več časa, saj so ostrostrelci na strehah in imajo prednost,'' je povedal. Reuters medtem poroča, da so se boji v Misrati končali, Gadafijevi možje pa še vedno nadzorujejo majhen del na zahodu mesta.
Prebivalec Misrate je povedal, da so Gadafijeve sile med prodiranjem z zahoda ubile osem ljudi, 24 pa je huje ranjenih. Po poročanju Sky News so koalicijske sile prvič, odkar intervenirajo v Libiji, napadle tudi Gadafijevo utrdbo Sirte.
Očividci v Sirti, rojstnem mestu Moamerja Gadafija, so povedali, da so slišali dve eksploziji, še vedno pa ni znano, ali so odjeknile v mestu ali na obrobju. V prestolnici Tripoli pa so očividci slišali najmanj šest eksplozij. Eksplozije najverjetneje napovedujejo vnovične zračne napade s strani zahodnih koalicijskih sil. Eksplozije so sledile silovitemu obstreljevanju libijske vojske. Državna televizija pa poroča, da so zahodne koalicijske sile zadele civilno in vojaško območje v Tripoliju.
Fotografije iz osvobojene Brege:
'Upornikov ne bomo oboroževali'
Koalicijske sile, ki napadajo tarče v Libiji, ne bodo dobavile orožja libijskim upornikom, je za BBC povedal britanski obrambni sekretark Liam Fox. Sunday Times poroča, da obstajajo poročila o pripravi na dobavo orožja za upornike. Vendar je Fox povedal, da za vso državo velja embargo ZN na orožje in da se je treba tega zavedati.
Fox je povedal, da gre prav intervenciji koalicijskih sil zahvala, da so uporniki dobili nov zagon. ''Zdaj se pomikajo okoli obale, uporniki pa seveda vedno bolj nadzorujejo izhodne točke libijske nafte. In če se bodo še naprej pomikali ob obali od Brega do Ras Lanuf, bodo kmalu imeli pod nadzorom ves izvoz nafte v Libiji,'' je povedal in dodal, da bo to privedlo do zelo drugačnega dinamičnega ravnovesja znotraj Libije.
Nato bo prevzel operacijo v Libiji
Zveza Nato se je danes odločila, da bo prevzela popolno poveljstvo nad vojaško operacijo v Libiji. Slednjo je doslej vodila mednarodna koalicija pod vodstvom ZDA, ki je Gadafijeve sile začela napadati minuli teden.
"Nato se je danes odločil, da bo izpolnil vse vidike resolucije VS ZN iz leta 1973, da bi zaščitil civilno prebivalstvo in s civilnim prebivalstvom poseljena območja, ki jim grozi napad Gadafijevega režima," je pod pogojem, da ostane anonimen, povedal uslužbenec Nata.
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je naknadno povedal, da bo dogovor o Natovem prevzemu popolnega poveljstva nad operacijami v Libiji imel "takojšen učinek".
"Natovega vodilnega operativnega poveljnika smo napotili, da začne izvrševati to operacijo s takojšnjim učinkom," je povedal in dodal, da bo Nato izpolnila vse vidike resolucije, "nič več in nič manj".
Po navedbah nekaterih predstavnikov Nata naj bi sicer prenos poveljstva nad operacijo s koalicije na zvezo dejansko trajal kakšnih 48 do 72 ur. Operacija naj bi se imenovala Združeni zaščitnik, zanjo pa so zadolžili generalporočnika Charlesa Boucharda iz Kanade.
Zveza sicer že vodi pomorske operacije, katerih cilj je preprečiti, da bi v Libijo prihajali orožje in plačanci, in je tudi pristala na okrepitev uveljavljanja prepovedi letov Gadafijevih letal. V skladu z današnjim dogovorom pa bo izvajala tudi napade na kopenske cilje, kot so tanki in artilerija, v primeru, da bo ogroženo civilno prebivalstvo.
'Podtikajo nam trupla'
"Imamo veliko obveščevalnih poročil o tem, da Gadafijevi možje odnašajo trupla ljudi, ki so jih ubili, in jih nameščajo na kraje, ki smo jih napadli," je ameriški obrambni minister Robert Gates izjavil za televizijsko mrežo CBS News. Ob tem je pohvalil koalicijske sile, da so "izjemno previdne v teh vojaških naporih".
Koalicijske sile, v katerih poleg ZDA sodelujejo še Francija, Velika Britanija in nekatere druge zahodne države, so 19. marca začele letalske napade na libijske letalske in kopenske sile, da bi v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN vzpostavile območje prepovedi poletov nad Libijo.
Libijske oblasti na čelu z Moamerjem Gadafijem so francoske in druge zavezniške sile obtožile, da v Libiji izvajajo genocid.
Predstavnik libijskega ministrstva za zdravje Haled Omar je včeraj novinarjem dejal, da so koalicijske sile v napadih od minule nedelje do srede, torej v štirih dneh operacije Odisejeva zora, ubile 114 ljudi, 445 pa ranile. Samo v Tripoliju z okolico naj bi bilo ubitih 104 ljudi, deset pa v Sirti.
Kako bi Italija rešila libijsko krizo?
Italijanski zunanji minister Franco Frattini pa je predstavil smernice diplomatskega načrta za rešitev krize v Libiji, ki vključujejo tudi možnost odhoda Gadafija v izgnanstvo. "Potem ko so celotna Evropa in Združeni narodi povedali, da polkovnik ni več sprejemljiv sogovornik, ne moremo predvideti rešitve, po kateri bi ostal na oblasti," je izjavil Frattini v pogovoru za časnik La Repubblica. "Jasno je, da bi bilo izgnanstvo za Gadafija drugačno ... Celo v njegovem režimu so ljudje, ki delajo od znotraj za to rešitev," je dodal.
Frattini je napovedal, da bo Italija svoj načrt predstavila v torek v Londonu na srečanju zunanjih ministrov držav mednarodne koalicije, ki sodelujejo v vojaški operaciji proti Gadafijevemu režimu. "Imamo načrt in videli bomo, če lahko postane italijansko-nemški predlog. Morda bomo v torek predstavili skupen dokument," je dejal.
Kot je navedel, načrt vključuje prekinitev ognja pod nadzorom ZN, posvetovanja z libijskimi plemenskimi skupinami in "trajen človekoljuben koridor", o katerem se že dogovarjajo s turško vlado.
Preberite in si poglejte video: Žensko, ki je poskušala tujim novinarjem povedati, da so jo Gadafijevi vojaki dva dni posiljevali, so varnostne sile grobo odpeljale neznano kam. Tuje novinarje, ki so ji želeli pomagati, so pretepli.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.