UPORNIKI
Tanki
Na nekaj slikah, ki so prišle iz Libije, je mogoče videti upornike v ruskih tankih T-55. To so sicer zastareli tanki, vendar pa so v Libiji še vedno uporabni, saj njihov oklep nudi zaščito pred pehotnim orožjem, imajo pa tudi velik top.
Večcevni raketomet
Večcevni raketomet tipa 63 ima 12 cevi, ki so razvrščene v treh vrstah, verjetno pa so kitajske ali severnokorejske izdelave. To je eno najtežjih orožij, ki ga imajo uporniki v svojem arzenalu. Orožje ima podoben učinek, kot so ga imele Stalinove orglice v drugi svetovni vojni. Gre za zelo star dizajn, na kitajskem so take raketomete začeli uporabljati v 60. letih prejšnjega stoletja. Domet naj bi bil okoli osem kilometrov. Orožje ni posebej natančno, zato je smiselno, če strelja več raketometov hkrati, a glede na fotografije, ki prihajajo iz Libije, uporniki to orožje uporabljajo posamezno.
Težki mitraljezi
Uporniki so oboroženi tudi s težkimi mitraljezi DShK kalibra 12,7 milimetrov. Orožje izvira iz sovjetskih časov, proizvajali pa so ga tudi na Kitajskem in v Pakistanu. Orožje je mogoče montirati tudi na vozilo. Uporabno je v boju proti helikopterjen in lažjim vozilom. Gre za eno glavnih podpornih orožij, ki ga v konfliktu uporabljajo uporniki.
Protiletalski topovi
Za boj proti letalskim napadom uporniki uporabljajo večcevne protiletalske topove. Ti so uporabni tudi pri streljanju na cilje na tleh. Namestiti jih je mogoče tudi na vozila. Tako uporniki kot tudi vojska pa imajo v svoji oborožitvi enocevne, dvocevne in štiricevne take topove, ki so bodisi sovjetske bodisi kitajske izdelave.
Breztrzljajni top
Uporniki so oboroženi tudi s starimi ameriškimi breztrzljajnimi topovi M40A1 kalibra 106 milimetrov, ki jih je treba namestiti na vozilo, uporabljajo pa tudi nekoliko bolj mobilni breztrzljajni švedski top Carl Gustav kalibra 84 milimetrov. Obe orožji sta precej zastareli, a naredita veliko škode, če zadeneta cilj. Velika slabost je, da napadalec s tem orožjem takoj izda svoj položaj.
Žično protitankovsko orožje
Protestniki so oboroženi tudi z protitankovskimi raketami sagger oziroma maljutka, vodenimi preko žice. Tudi to orožje je bilo narejeno v 60. letih prejšnjega stoletja, leta 1973 pa ga je v veliki meri uporabljala egiptovska vojska v spopadih z izraelskimi oklepnimi vozili. Egipt je takrat v sami kali zatrl izraelski poskus napada na Sueški prekop. Gre za učinkovito orožje, ki pa zahteva spretnega in zbranega upravljalca.
Mobilnost
Uporniki orožje pogosto namestijo na povsem navadne poltovornjake, kakršne smo pogosto videli v spopadih v afriških državah in na Bližnjem vzhodu. Taka lahka vozila upornikom zagotavljajo visoko stopnjo mobilnosti, če pa je nanj nameščeno še kako težko orožje, potem so vozila lahko tudi precej nevarna. A slabost je, da so povsem nezaščitena, saj nimajo nobenega oklepa. Prednost je pač v tem, da prinašajo mobilnost in da so lahko zelo številčna.
LIBIJSKA VOJSKA
Lovski bombniki
Libijska vojska je oborožena z vojaškimi letali različnih tipov. Tako imajo v svoji oborožitvi okoli 45 letal Su-22, ki lahko cilje na tleh napadajo z različnim orožjem: bombami, vodenimi raketami in navadnimi raketami. Prav tako imajo nameščen 30-milimetrski top, a ni znano, koliko teh letal je v resnici delujočih. Vprašljiva je tudi usposobljenost libijskih pilotov, saj so že večkrat bombe odvrgli daleč stran od cilja, kar vzbuja vprašanje, ali so to storili namerno, ali pa je to posledica slabega urjenja. Letalska moč je zagotovo ena večjih prednosti Gadafijevih sil, a tudi pred začetkom akcije koalicijskih sil, vojska zaradi zračnih sil ni pokazala večje premoči.
Tanki
Vojska ima nekoliko boljše tanke, kot jih imajo uporniki. Poleg velikega števila tankov T55 so opremeljeni tudi z nekoliko modernejšimi tanki T62 in precej bolj zmogljivimi tanki T72. Na odprtih bojiščih tanki predstavljajo veliko prednost, v urbanih predelih pa so precej bolj ranljivi.
Bojni helikopterji
V arzenali vojske so ruski helikopterji tipa Mi-25/Mi-35. Gre za izvozno različico helikopterja Mi-24. Ti helikopterji predstavljajo konjenico libijskih zračnih sil. V posadki sta pilot in strelec, ki sedi pred pilotom. Helikopter je oborožen z večcevnim mitraljezom oziroma topom, nosi pa lahko tudi protitankovske rakete in drugo oborožitev za cilje na tleh. V zadnjem delu lahko prevaža do osem vojakov.
Gadafijevim silam helikopter daje mobilnost precej veliki ognjeni moči. Nato je imel med operacijo proti srbskim silam na Balkanu precej težav pri uničevanju teh helikopterjev, saj jih je bilo težko izslediti, se pa teren v Libiji precej razlikuje od balkanskega.
Mobilna artilerija
Libijska vojska ima okoli 160 italijanskih mobilnih artilerij palmaria. Gre za precej moderno orožje, ki izpolnjuje tudi Nato standarde. Maksimalni domet orožja je okoli 24 kilometrov, če pa izstreljuje granate z raketnim pogonom, pa je lahko domet še večji, vprašanje pa je, če Libija ima take granate. V eni minuti lahko izstreli do šest izstrelkov.
Oklepniki
Libijska vojska ima tudi sovjetske oklepnike BMP-1. Poleg posadke lahko prevažajo osem vojakov. Vozila nimajo zelo debelega oklepa in so zato precej ranljiva, če so napadena s protioklepnim orožjem. Takih vozil naj bi imela libijska vojska več tisoč, a ni znano, ali so prav vsa uporabna.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.