Do tega koraka prihaja manj kot tri tedne potem, ko se je Libija javno odrekla orožju za množično uničevanje. Libijski jedrski program sicer ni bil tako razvit, da bi država lahko izdelala jedrsko orožje.
Sporazum še ni veljaven
Sporazum o prepoved jedrskih podpisov mora ratificirati še 12 od 44 držav, ki imajo ali lahko razvijejo jedrsko orožje, da bi lahko stopil v veljavo. Vseeno pa je po mnenju omenjene agencije ZN korak Libije nov znak zavezanosti libijskega voditelja Moamerja Gadafija, da se je njegova država resnično pripravljena odpovedati jedrskemu orožju.
Pogodba o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT) bo začela veljati 180 dni potem, ko jo bo ratificiralo 44 držav, ki so posebej navedene v drugem aneksu pogodbe kot države, ki imajo ali lahko razvijejo jedrsko orožje. Od teh držav jih je CTBT doslej ratificiralo 32, med njimi le tri jedrske sile: Francija, Velika Britanija in Rusija.
Kitajska in ZDA so pogodbo sicer podpisale, vendar je niso ratificirale. ZDA so bile konec leta 1996 ena prvih držav, ki je podpisala CTBT, vendar je leta 2000 senat zavrnil njeno ratifikacijo. Washington je napovedal, da pogodbe nima namena ratificirati. Prav zaradi ameriškega zavračanja ratifikacije, obstaja možnost, da pogodba ne bo nikoli stopila v veljavo.