Truplo 69-letnega Moamerja Gadafija in njegovega sina Mutasima so iz hladilnice prepeljali na skrivno lokacijo, kjer bodo oba pokopali, poroča agencija Reuters. Gadafijev pogreb bo preprost, pokopali pa ga bodo v skladu z muslimanskimi običaji. Sina Mutasima bodo pokopali istočasno.
Razpadajoče truplo osovraženega diktatorja si je tudi danes ogledalo na stotine ljudi, nato pa so vrata v prostor, kjer ležita, vendarle zaprli za javnost.
Saifa al Islama še vedno iščejo
Z ustrelitvijo 69-letnega diktatorja v njegovem rojstnem mestu Sirti se je končalo osemmesečno vojskovanje, kljub vsemu pa uporniške enote še vedno iščejo Gadafijevega sina Saifa al Islama, ki je še vedno na begu. Prehodna vlada je sporočila, da je v puščavi ob meji z Nigrom in Alžirijo. Imel naj bi ponarejen libijski potni list, sodelavci padlega režima pa naj bi iskali način, kako ga spraviti iz države.
Kontroverzni posnetki likvidacije
Gadafijev uboj, ki so ga očividci posneli z mobitelom, prikazuje, da so Gadafija pred usmrtitvijo brutalno pretepli, zasmehovali in mučili, na to pa so se odzvali že številni kritiki izven Libije. Klicem za razjasnitev ozadja usmrtitve se je poleg Gadafijeve družine pridružila tudi visoka predstavnica Združenih narodov za človekove pravice.
Tudi Gadafijevi nasprotniki imajo krvave roke
Sporno je tudi odkritje morišča 53 Gadafijevih podpornikov v hotelu v Sirti, med katerimi so imeli številni zvezane roke. Trupla so našli na trati opuščenega hotela Mahari. Po poročanju preiskovalca ZN za človekove pravice Petra Bouckärta, so hotel pred morijo zasedli borci iz Misrate. Po stanju trupel preiskovalci predvidevajo, da so bili ubiti med 15. in 19. oktobrom. Krvavi madeži in prazni tulci na tleh pričajo, da so bili nekateri ubiti na mestu, kjer so jih odkrili.
"Zadnji odkriti pokol kaže na trend pobijanja, plenjenja in drugih zlorab, ki so jih zakrivili nasprotniki Gadafija, in domnevajo, da so v položaju nad vladavino zakonov," je poudaril Bouckärt, od začasnih oblasti pa opazovalci zahtevajo, da nad njimi izvršijo takojšen nadzor.
Začasna vlada sprožila preiskavo
Predsednik prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil je povedal, da je preiskavo sprožila tudi začasna vlada. Nakazal je tudi, da obstaja po podatkih začasne vlade verjetnost, da je bil Gadafi ubit v navzkrižnem ognju s strani njegovih lastnih varnostnikov. Zato je Džalilova vlada že ustanovila posebno komisijo, ki se s primerom ukvarja.
"Za to, kar je Gadafi storil lastnemu ljudstvu, so mu želeli soditi vsi Libijci – ukazal je likvidacije, aretacije, kriv je za korupcijo in zapravljanje državnega denarja. Tisti, ki so imeli interes, da bi umrl, preden bi mu lahko sodili, so tisti, ki so z njim sodelovali in bi tako lahko svoja dejanja prikrili,“ je povedal Džalil.
Nova vlada v dveh tednih
Džalil je tudi povedal, da bo nova prehodna vlada oblikovana "v dveh tednih", ter svetu zatrdil, da so Libijci "zmerni muslimani". S slednjim je poskušal pomiriti zaskrbljenost mednarodne skupnosti, potem ko je v nedeljo napovedal, da bo temelj zakonodaje v Libiji po novem islamsko šeriatsko pravo in da bodo razveljavili veljavne zakone, ki so v nasprotju s tem pravom. Kot primer je navedel zakone, ki so doslej prepovedovali poligamijo in urejali ločitve. "Mednarodni skupnosti bi rad zagotovil, da smo mi Libijci muslimani, a zmerni muslimani," je poudaril.
Svoje posredovanje v Libiji prekinja tudi Nato
Na razmere v Libiji se je odzval tudi Nato, ki ne vidi nikakršnih možnosti, da bi podporniki Gadafijevega režima še lahko prevesili tehtnico razmerja moči sebi v prid. Tako vse kaže, da bo Nato še ta teden tudi uradno prekinil posredovanje in vse vojaške operacije v tej afriški državi. Po navedbah poveljnika Natovih sil v Libiji, generalporočnika Charlesa Boucharda, Gadafijevi privrženci nimajo niti dovolj sredstev, da bi se po padcu Sirte še lahko organizirali, hud udarec pa je bila nedvomno tudi Gadafijeva smrt.
Natove sile so v Libiji skrbele za zračno podporo upornikom in po zračnih napadih od 31. marca dalje skrbele za embargo oskrbe z orožjem kot tudi za preprečevanje preletov nad državo. Vojaško posredovanje bo Nato uradno prekinil še pred datumskim rokom, ki so ga zastavili za 31. oktober.
Libijska vojaška kampanja predstavlja po besedah pristojnih tudi dober model za reševanje bodočih konfliktov. V spopadih ni sodelovala niti ena ameriška enota, ZDA pa so poskrbele za pridobivanje ključnih obveščevalnih podatkov in opreme za izvedbo kampanje. Umiku iz Libije navkljub pa bodo Natove sile najverjetneje skrbele za urjenje in razvoj libijskih obrambnih vrst kot tudi za varnostni sektor države.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.