Prvi vojaki bodo na jug reke Litani prispeli v četrtek, kjer bodo prevzeli nadzor nad območjem. Libanonski obrambni minister Elias Mur je že pred potrditvijo načrta dejal, da libanonska vojska na jugu države ne bo skušala doseči tistega, kar ni uspelo izraelski vojski, torej razorožiti Hezbolah, pač pa pričakujejo, da bodo pripadniki gibanja po prihodu libanonske vojske območje zapustili.
Libanonske sile naj bi sicer položaje severno in južno od reke Litani zavzele skupaj z mednarodnimi silami Združenih narodov v okviru misije UNIFIL, katerih prve okrepitve naj bi po pričakovanjih ZN prišle v 10 do 15 dneh, o izvedbi popolnitve teh sil pa naj bi se države dogovorile v četrtek.
3500 pripadnikov mirovnih sil ZN v Libanon
V četrtek bo v New Yorku tako prvi formalni sestanek glede načina, kako bodo okrepili obstoječe Začasne sile ZN v Libanonu (UNIFIL) iz sedanjih 1990 pripadnikov na 15.000 vojakov, kot predvideva resolucija 1701, ki jo je Varnostni svet ZN sprejel prejšnji teden. Za zdaj je pripravljenost na sodelovanje v teh silah nakazalo 45 držav, ki so ponudile svoje vojake, tanke, helikopterje in ladje. Po napovedih naj bi se države v četrtek dogovorile za sestavo prve "predhodnice" 3500 vojakov, ki naj bi jo vodila Francija.
V New Yorku upajo, da bo ta predhodnica na Bližnji vzhod prispela v 10 do 15 dneh. Po tem prvem koraku bi lahko "zelo hitro" prišlo do prevzema nadzora na jugu Libanona in umika izraelske vojske, kot to predvideva omenjena resolucija VS ZN.
Izrael pa že postavlja pogoje Združenim narodom glede napotitve mirovnih sil v južni del Libanona. Uradni predstavnik Izraela je dejal, da je Izrael obvestil ZN, da bo nasprotoval napotitvi vsakršnih mirovnih sil iz držav, ki nimajo vzpostavljenih diplomatskih odnosov z Izraelom. To bi lahko otežilo trud ZN za čim hitrejšo sestavo enot, ki bi odšle na jug Libanona.
Hezbolah kot stranka na jugu Libanona
Vodja gibanja Hezbolah na jugu Libanona Nabil Kauk je povedal, da gibanje ne bo oviralo namestitve libanonske vojske na jugu države, vendar pa bo ostalo aktivno v regiji kot politična stranka. Ob vprašanju glede razorožitve Hezbolaha pa se je Kauk izognil neposrednemu odgovoru in je dejal le, da gibanje nima trdno določenih podlag.
Medtem pa je Izrael že zagrozil, da bo vojaško operacijo v Libanonu obnovil, če se Hezbolah ne bo razorožil. Kot je pojasnil neimenovani izraelski vir, resolucija VS ZN pravi, da se mora Hezbolah umakniti z obmejnega območja, razorožiti in razpustiti, in če resolucija ne bo izpolnjena, bo moral Izrael ukrepati in s tem preprečiti, da bi se Hezbolah ponovno oskrbel z orožjem.
Hezbolah izgubil polovico borcev
Hezbolah naj bi sicer v spopadih z izraelsko vojsko utrpel hude izgube. Kot je v Washingtonu ocenil namestnik izraelskega premiera Šimon Peres, je Hezbolah v spopadih, ki so se začeli 12. julija, prekinili pa ta ponedeljek, izgubil polovico vseh svojih borcev. "Ocenjujemo, da je Hezbolah izgubil okoli 600 svojih borcev, predvidevamo pa, da jih je bilo okoli 600 tudi ranjenih. Skupaj je to okoli 1000 do 1200 borcev od skupno 2500," je izjavil Peres.
Peres se je sicer v torek v Washingtonu sestal z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice. Kot je dejal, je Hezbolah "tujska legija" v Libanonu, ki jo je izuril in oborožil Iran, za to pa naj bi v Teheranu letno namenili okoli 100 milijonov dolarjev. Obtožil je tudi Sirijo, ki naj bi omogočala prehod iranskega orožja v Libanon.
Begunci se množično vračajo na domove
Več kot milijon Libanoncev je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove, a so se po ponedeljkovi prekinitvi ognja že začeli vračati domov. "Od ponedeljka je zbirne centre in druga zasilna zatočišča zapustilo že najmanj 60 odstotkov razseljenih," je danes v Bejrutu povedala tiskovna predstavnica Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) Astrid van Genderen. "Okoli 40.000 ljudi, ki so se zatekli v Sirijo, se je že vrnilo v Libanon. Od tega jih je med 20.000 in 30.000 po naših ocenah že prispelo na svoje domove na jugu Libanona, številni pa so še vedno na poti," je dodala.
Embargo na pošiljke orožja
Resolucija VS ZN 1701 je med drugim razglasila tudi embargo na vsakršne pošiljke orožja. Izrael je v tej luči tudi po uveljavitvi prekinitve ognja v ponedeljek zagrozil, da bo ukrepal proti morebitnemu prevažanju orožja na jugu Libanona. Vendar pa je Peres zagotovil, da Izrael kljub temu ne namerava prekršiti resolucije, ki Izraelu prepoveduje "ofenzivno" delovanje. "Dokler ne bomo napadeni, ne bomo napadali (...) Če Hezbolah ne bo uporabil sile, je tudi mi ne bomo," je še dejal Peres.
Livnijeva na pogovoru z Ananom
Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni se je srečala z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Ananom. Osrednja tema njunega pogovora je bilo predvsem uresničevanje v petek
sprejete resolucije Varnostnega sveta ZN, ki poziva k polni prekinitvi
sovražnosti med Izraelom in libanonskim gibanjem Hezbolah s ciljem
trajnega premirja. Premirje je v ponedeljek začelo veljati, obe strani
pa ga zaenkrat spoštujeta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.