Avtorici prispevka: Danijela Levpušček in Melita Stolnik

Tropski cikloni, ki jih na Atlantiku imenujejo orkani, na Pacifiku pa tajfuni, se pojavljajo nad vsemi oceani. Znanstveniki napovedujejo, da jih bo zaradi segrevanja ozračja vedno več. Tega mnenja je tudi vodja sektorja za meteorološke prognoze Branko Gregorčič, ki pravi, da se je pogostost pojavljanja tropskih ciklonov v zadnjih 10 letih povečala. Za to so krivi tudi posegi v naravo. Na Haitiju je bila katastrofa še večja, ker zaradi izsekavanja na otoku skoraj ni več dreves, ki bi zadrževala vodo.
Ciklone so najprej poimenovali Avstralci

Največ orkanov nastane poleti. Sezona orkanov traja od aprila do konca novembra. Na Atlantiku je Charleyju, Frances, Ivanu in Jeanne letos družbo delalo še osem drugih orkanov, le da so ti ostali nad morjem. Tropske ciklone so prvi poimenovali Avstralci, in sicer po nepriljubljenih politikih. Ameriški vojaki pa so sredi prejšnjega stoletja orkanom nadeli imena svojih žena in ljubic. Danes so imena določena v naprej, in sicer po abecedi, izmenjaje moška in ženska. Vsakih šest let se ponovijo, zamenjajo se le tista, ki so označevala najbolj rušilne orkane.

Tako je Alex na seznamu nadomestil Andrewa. Orkan s tem imenom, ki je pred dvanajstimi leti opustošil Miami, ostaja najdražji v zgodovini. Za enega najbolj smrtonosnih pa velja Mitch, pred šestimi leti je v Hondurasu in Nikaragvi zahteval več kot 12 tisoč življenj. Letos bodo tako upokojili Frances, Charleya, Jeanne in Ivana. Ta je eden redkih, ki je na Safir-Simpsonovi lestvici intenzitete dosegel najvišjo, peto stopnjo. "Najmočnejša peta stopnja pomeni, da so hitrosti vetra lahko tudi več kot 250 kilometrov na uro. Val plime je pri njih lahko visok 5 ali 6 metrov, kar pomeni, da lahko poplavijo obalo tudi nekaj kilometrov v notranjost," razlaga Gregočič.
Poplave lahko povzročijo celo večjo škodo kot rušilni veter

Škoda, ki jo za seboj pustijo orkani, znaša milijarde dolarjev in močno pretrese gospodarstvo. Zaradi Ivana je na primer izgube zabeležila celo ameriška naftna industrija, saj so morali v Mehiškem zalivu ustaviti črpanja črnega zlata. Veliko hujše so bile posledice divjanja istega orkana na karibskem otoku Grenada. 90 odstotkov stavb je porušenih ali močno poškodovanih. Glavni gospodarski panogi, turizem in gojenje začimb, si še dolgo ne bosta opomogli.
Zaporna kazen za neubogljive

Ogrožene države imajo zato skrbno izdelana evakuacijske načrte. Mednarodnih pohval je deležna Kuba, kjer je ravnanje v primeru orkana del učnega načrta v šolah. Spoštovanje ukaza o evakuaciji pa je obvezno, saj kršiteljem grozi celo zaporna kazen.
Orkani so spreminajli tudi tok zgodovine. Pred štiristo leti so si Španci priborili nadzor nad vzhodno obalo Floride, potem ko je orkan uničil francosko ladjevje.