Tujina

Letos po svetu ubitih 49 novinarjev, lani 80

Pariz, 17. 12. 2019 11.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V letošnjem letu je bilo po vsem svetu ubitih 49 novinarjev, je objavila organizacija Novinarji brez meja. Gre za zgodovinsko nizko številko, potem ko se je ta zadnji dve desetletji gibala okrog 80. Kljub temu opozarjajo, da novinarstvo ostaja nevaren poklic. Vedno več novinarjev denimo pristane za zapahi.

Število ubitih novinarjev je precej nižje kot prejšnja leta, zato pa je zaskrbljujoče visoko število novinarjev, ubitih v državah, kjer ni vojn.
Število ubitih novinarjev je precej nižje kot prejšnja leta, zato pa je zaskrbljujoče visoko število novinarjev, ubitih v državah, kjer ni vojn. FOTO: Shutterstock

Med letos ubitimi novinarji je 46 moških in tri ženske. 36 žrtev je bilo poklicnih novinarjev, deset nepoklicnih, trije pa so bili sodelavci medijev, v danes objavljenem poročilu povzema organizacija Novinarji brez meja. 

Večina ubitih je življenje izgubila pri pokrivanju konfliktov v Jemnu, Siriji in Afganistanu. A kot izpostavlja prvi mož Novinarjev brez meja (RSF) Christophe Deloire, je skrb vzbujajoče število novinarjev, ubitih v državah, kjer ni vojn.

Deset jih je denimo umrlo samo v Mehiki. "Latinska Amerika s skupno 14 novinarji, ubitimi po vsej celini, je postala tako smrtonosna kot Bližnji vzhod," je ponazoril Deloire.

Čeprav se torej lahko veselimo zmanjšanja števila žrtev na konfliktnih območjih, je vse več novinarjev zaradi svojega dela ubitih v demokratičnih državah, kar je velik izziv za demokracijo, meni Deloire.

Poleg tega pa je zaskrbljujoče naraščanje števila novinarjev, ki pristanejo za zapahi. Letos je taka usoda po podatkih organizacije doletela 389 novinarjev, kar je 12 odstotkov več kot lani.

Skoraj polovico vseh zaprtih novinarjev so našteli v le treh državah – na Kitajskem, v Egiptu in Savdski Arabiji. "Na Kitajskem, ki je okrepila represijo ujgurske manjšine, je tretjino vseh na svetu zaprtih novinarjev," navaja organizacija.

Opozarja še, da je poleg tega po vsem svetu 57 novinarjev zajetih kot talcev, največ v Siriji, Jemnu, Iraku in Ukrajini. Kljub pomembnemu razvoju dogodkov v Siriji letos niso zaznali večjega števila osvoboditev talcev.

Poročilo Novinarjev brez meja zajema obdobje od začetka leta do 1. decembra. Lani je bilo glede na podatke iste organizacije v enakem obdobju ubitih 80 novinarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

EUprostipadvprepad
17. 12. 2019 18.42
+2
Bo vaš novinar, ki so ga dobili pri delu turističnega sorosovega vodiča, videl rešetke od znotraj.
crazy but true
17. 12. 2019 14.03
+10
V Sloveniji si lahko novinarji samo opecejo jezik s kofetom..
Uporabnik443897
17. 12. 2019 12.52
+11
Nočem biti nesramen, pa vseeno so novinarji in novinarji. Tuji raziskovalni novinarji sploh na vojnih področjih res NASTRADAJO, Prav tako raziskovalni novinarji v Italiji, ko se lotijo mafije in spet nastradajo, vAmeriki vržejo z oblasti predsednike, kaj pa Slovenski ala raziskovalni novinarji. OBJAVLJAMO LESTVEICO NAJ POLITIKOV, nato objavijo seznam, katerega so po skrivnostni, nevarni, in sploh grozni poti le pridobili od M. Učana :)
Uporabnik443897
17. 12. 2019 12.55
+13
Pozabil omeniti Poljskega in Ukrajinskega in Ruske novinarje ki zgubijo življenje. Saj ne želeim da kateri Slovenski novinar zgubi življenje, samo ne pravite da so Slovenski novinarji pod NAKOVALOM, objavijo prav tisto kar jim reče OBLAST, vmes pa kako brezvezno NATOLCEVANJE !!!
Volga Malek
17. 12. 2019 12.29
+15
Razlika je med pravimi novinarji ki raziskujejo stvari in druzbeno politicnimi delavci ki pisejo po nareku in zakrivajo resnicno stanje ali zavajajo