Po letu dni je spomin na krvave napade v Belgiji 22. marca lani še vedno živ. Stopnja teroristične nevarnosti ostaja na najvišji ravni, na bruseljskih ulicah še vedno patruljirajo močno oboroženi vojaki in policisti.
Prva eksplozija v hali za odhode bruseljskega letališča Zaventem je odjeknila ob 7.58, druga je sledila približno devet sekund kasneje. Samomorilska napadalca, ki sta se razstrelila, sta imela bombi z žeblji skriti v velikih kovčkih. Udarni val je preprečil razstrelitev tretjemu samomorilskemu napadalcu. Dobro uro kasneje, ob 9.11, je še ena eksplozija odjeknila na vlaku podzemne železnice na postaji Maalbeek. Umrlo je 32 ljudi, več kot 300 je bilo ranjenih.
V spomin na žrtve minuta molka
Spominske slovesnosti so se danes začele na bruseljskem letališču, kjer so se belgijski kralj Philippe in kraljica Mathilde, belgijski premier Charles Michel, žrtve napada, družinski člani in reševalci z minuto molka točno ob 7.58 poklonili spominu na ljudi, ki sta jih ubila samomorilska napadalca Ibrahim El Bakraoui in Najim Laachaoui. Na slovesnosti so naglas prebrali imena vseh 16 žrtev iz sedmih držav in jim v spomin položili venec.
"Vedno se bomo spominjali 22. 3.," je bruseljsko letališče zapisalo na svojem Twitter profilu in objavilo fotografijo bele pentljice.
Po celi prestolnici se je razlegel hrup
Nato se je kraljevi par s podzemno železnico odpeljal do železniške postaje Maalbeek nedaleč od sedeža Evropske komisije v središču Bruslja, kjer je samomorilski napadalec ubil 16 ljudi. Trenutka eksplozije ob 9.11 so se spomnili z minuto molka, soproga ene od žrtev pa je prebrala pesem o izgubi svojega moža.
Spominske slovesnosti so se končale z odkritjem spomenika v bližini sedeža Evropske komisije in minuto hrupa po celi prestolnici, v kateri je s hupanjem sodeloval javni promet, potniki pa z aplavzom.
Kralj Philippe nagovoril zbrane: Na sovraštvo smo se odzvali z dostojanstvom
Na slovesnosti ob odkritju spomenika je spregovoril kralj Philippe, ki je svojcem žrtev dejal, da vsi občutijo njihovo žalost in da so se na sovraštvo odzvali z dostojanstvom. Pohvalil je enotno Belgijo po napadih. "Ljudje v Bruslju so pokazali pogum in željo za obnovitev," je dejal in dodal, da je odgovornost vseh, da družbo naredimo bolj humano in pravičnejšo. "Drznimo si biti nežni!" V spomin žrtvam je položil venec, znova pa je sledila minuta molka. Nato sta se kralj in kraljica srečala še z žrtvami in njihovimi družinami.
Slovesnosti sta se med drugim udeležila še predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Juncker: Teroristom ni uspelo
Juncker je sicer že pred tem v sporočilu za javnost dejal, da teroristom ni uspelo, ker so se Evropejci na sovraštvo in nasilje odzvali z obnovljeno odločnostjo braniti demokracijo in mirno sobivanje v različnosti.
Ti ostudni napadi so zadeli srce Evrope – Bruselj, večjezično in večnacionalno mesto, kjer živimo skupaj v harmoniji, je poudaril. "Ob tem nezaslišanem in nerazumljivem nasilju smo se tisti, ki živimo v Bruslju in Belgiji, ob podpori vseh ljudi Evropi, odločili, da bomo ostali odločni in da ne bomo izgubili upanja," je dodal.
V teh težkih časih so Evropejci stopili skupaj v boju proti terorizmu, ki ogroža našo varnost in mir po svetu. "Pokazali smo odločenost braniti naše vrednote in svoboščine ne glede na vse," je poudaril. "Svojo prihodnost moramo graditi na teh plemenitih idealih, ki jih mi Evropejci tako cenimo," je še dejal in izrekel sožalje svojcem žrtev napadov.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.