Nasin leteči krožnik ali plovilo Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD) je deloma uspešno končal drugi testni polet, potem ko je varno padel v Tihi ocean v bližini obale havajskega otoka Kauai. Z novim plovilom pri ameriški vesoljski agenciji načrtujejo še drznejše polete, denimo za polet človeške posadke na Mars.
Testno plovilo je velikanski balon iz baze ameriške vojske na Havajih dvignilo na višino okoli 36,5 kilometra, kar je trajalo več kot dve uri. Potem se je plovilo ločilo od padala, motor pa je nato plovilo dvignil še za nekaj dodatnih kilometrov, in sicer na 54,8 kilometra. Tam se je, kot so navedli na spletni strani Nase, zgodil pravi test, saj so preverjali, kako se plovilo obnaša v redki atmosferi, podobni Marsovi.
Nato je sledila faza, pri kateri se je pri prvem testiranju zapletlo. Lanski prvi test je bil neuspešen, saj je imelo plovilo težave s padalom, ki se je pri spuščanju razcefralo. LDSD je načrtovan tako, da se na plovilu napihne zračna blazina, odpre pa se tudi ogromno padalo, vse to se mora zgoditi pri hitrostih precej večjih od hitrosti zvoka.
Tokrat sta se oba pripomočka za varno pristajanje odprla normalno, so navedli pri Nasi, a padalo se ni obnašalo tako, kot so predvidevali. Padalo premera 30 metrov se namreč ni povsem razprlo in zato je plovilo v vodo padlo nekoliko hitreje, kot so upali.
Iz Nase so sporočili tudi, da bodo tretji testni polet opravili poleti 2016.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.