Do dogodka je po Davisovih besedah prišlo nad mednarodnimi vodami Japonskega morja kakih 200 kilometrov od Severne Koreje. V akciji sta sodelovali dve letali mig-29 in dve drugi letali, najverjetneje mig-23, eno od njih pa je za nekaj časa "osvetlilo" ameriško letalo z napadalnim radarjem, kar je najverjetneje povzročilo, da se je ameriška posadka odločila za umik.
Piloti Severne Koreje so prekinili misijo izvidniškega letala ameriških zračnih sil RC-135S, ki je v bistvu predelano potniško letalo boeing 707. Ameriško vohunsko letalo je opremljeno s tehnologijo za odkrivanje izstrelitev balističnih raket in sodobno fotografsko opremo.
Do podobnega incidenta med državama je nazadnje prišlo aprila 1969, ko je severnokorejsko letalo sestrelilo ameriško vohunsko letalo, pri čemer je umrlo vseh 31 članov posadke.
Nedeljski dogodek je sicer že drugi v zadnjih dveh letih, ko je moralo ameriško vohunsko letalo prekiniti nadzorovanje azijske države. Aprila 2001 se je kitajski pilot zaletel v ameriško vohunsko letalo, ki je zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan, kitajski pilot pa trčenja ni preživel. Kitajska je po 11 dneh izpustila ameriško posadko, letalo pa nekaj kasneje, ko so najprej strokovno pregledali visokotehnološko vohunsko opremo in letalo vrnili po delih z ruskim tovornim letalom.
Vojaške vaje ZDA in Južne Koreje
Ameriška in južnokorejska vojska sta v Južni Koreji blizu demilitariziranega območja danes začeli obsežne skupne vojaške vaje. Seul in Washington nista želela izdati števila vojakov, ki sodelujejo v omenjenih vajah, s katerimi naj bi preverili vojaške zmogljivosti zaveznic v primeru morebitnega severnokorejskega napada na Južno Korejo. Skupne vaje ameriške in južnokorejske vojske, ki sicer potekajo od leta 1961 enkrat letno, bodo tokrat potekale kljub sporu med Washingtonom in Pjongjangom glede spornega severnokorejskega jedrskega programa, končale pa naj bi se 2. aprila.
Severna Koreja, ki je skupne vojaške vaje ameriške in južnokorejske vojske že pred njihovim začetkom večkrat označila za priprave na vojno, je medtem že zahtevala prekinitev vojaških vaj. Po njihovem mnenju naj bi bil namreč namen teh vaj okrepiti pritisk ZDA na Severno Korejo in po želji izvesti prvi udarec.
Po besedah predstavnikov ameriške vojske gre pri teh vsakoletnih vojaških vajah izključno za obrambne namene, pri čemer vaje niso povezane s sporom zaradi severnokorejskega jedrskega programa. Od 19. do 26. marca bodo potekale še druge skupne ameriško-južnokorejske vojaške vaje, pri čemer imajo ZDA v Južni Koreji že sedaj nameščenih okoli 37.000 vojakov.