Mednarodna preiskovalna komisija je danes predstavila izsledke o sestrelitvi malezijskega potniškega letala, ki je pred nekaj več kot dvema letoma strmoglavilo na vzhodu Ukrajine.
Ugotovili so, da je potniško letalo zadela raketa vrste buk, ki so jo na območje pripeljali iz Rusije. Dodala je, da so raketni sistem po sestrelitvi odpeljali nazaj v Rusijo.
Preiskovalci so tudi potrdili, da je bila raketa izstreljena s polja na vzhodu Ukrajine, ki je bilo tedaj del območja pod nadzorom separatistov.
Zavrteli so tudi avdio posnetek, ki naj bi dokazoval, da so uporniki izrazili željo po raketnem sistemu buk in ga tudi dobili.
Pripeljali so ga iz Rusije in ga po napadu vrnili, trdijo preiskovalci. "Sistem je bil transportiran z ruskega ozemlja na vzhod Ukrajine in kasneje transportiran nazaj na belem tovornjaku znamke volvo z nizko prikolico," so podrobno pojasnili na spletnih straneh nizozemskega tožilstva.
Do zaključka, da je letalo zadela omenjena raketa, ki so jo izstrelili iz območja pod nadzorom upornikov, je sicer že lani prišla nizozemska preiskava, vendar pa takrat niso opredelili krivca.
To, da so proruski uporniki na vzhodu Ukrajine izstrelili raketo buk, sistem pa nato vrnili v Rusijo, "lahko prepričljivo dokažemo", so ob predstavitvi poročila sporočili preiskovalci.
Njihove ugotovitve se opirajo na ocene satelitskih posnetkov in informacije tajnih služb. Letalo je bilo sestreljeno s kmetijskega zemljišča na ozemlju separatistov južno od kraja Snične, blizu mesta Pervomajsk, so še povedali preiskovalci. "Naša preiskava je pokazala, da je bilo ozemlje, od koder je bila izstreljena raketa, v rokah upornikov," je poudaril eden izmed preiskovalcev z nizozemske policije Wilbert Paulissen.
A proruski uporniki to zanikajo. "Sile ljudske republike Doneck niso mogle streljati na letalo s sistemom buk, ker nimamo tovrstnega orožja," je dejal general Edvard Basurin.
Cilj preiskave je odgovorne privesti pred roko pravice. Za zdaj so identificirali 100 osumljencev, njihovih imen pa niso razkrili.
Ti vpleteni so imeli po mnenju preiskovalcev "aktivno vlogo" pri transportu raketnega sistema, je pojasnil glavni preiskovalec Fred Westerbeke.
Poudaril je tudi, da tisti, ki jih preiskujejo, še niso uradno osumljeni. Je pa ekipa preiskovalcev po njegovih besedah zbrala dovolj dokazov za pregon storilcev pred sodiščem. Podrobnosti v zvezi s tem Westerbeke ni navedel, niti tega, kje naj bi tovrstno sojenje potekalo.
Nizozemsko tožilstvo je poudarilo, da preiskava še ni zaključena. Svojce žrtev so o ugotovitvah obvestili že v ponedeljek.
Kijev zadovoljen, Moskva razočarana
Ugotovitve preiskovalcev dokazujejo neposredno vpletenost Rusije v smrt 298 ljudi na krovu, se je na poročilo odzvala Ukrajina.
Rusija vpletenost v incident vseskozi zanika. Preiskovalci sicer Rusije niso neposredno obtožili, da je priskrbela raketo in transportni sistem zanjo.
Moskva je danes objavljene ugotovitve preiskovalcev označila za pristranske in politično motivirane ter izrazila razočaranje. "Rusija je razočarana, da se zadeve glede preiskave tragedije ne spreminjajo," je v sporočilu izpostavila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Maria Zaharova. "Zaključki potrjujejo, da je preiskava pristranska in politično motivirana," je dodala.
Preiskovalno komisijo pa je Zaharova obtožila, da je "samovoljno določila krivca ter si izmislila želene rezultate". Rusija preiskovalcem tudi očita, da so jo izločili iz sodelovanja v preiskavi, Ukrajini pa dali priložnost, da je poneverila dokaze in primer obrnila v svojo korist.
"Rusija je praktično edina, ki pošilja prave informacije in razkriva vse več podatkov," še piše v sporočilu ruskega zunanjega ministrstva, ki dodaja, da je vse dokaze, ki so jih upoštevali mednarodni preiskovalci, priskrbela Ukrajina.
Rusija je preiskovalce pozivala, naj upoštevajo njene podatke, po katerih je za strmoglavljenje kriv Kijev. Tudi danes je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov dejal, da novi ruski radarski podatki, ki so jih objavili v ponedeljek, kažejo, da malezijsko letalo ni bilo tarča obstreljevanja z ozemlja pod nadzorom separatistov.
Pri tem je govoril o "neovrgljivih dokazih". "Ti podatki so nedvoumni in na teh podatkih ni nobene rakete. To pomeni, da če je bila raketa, je bila lahko izstreljena zgolj z drugega ozemlja," je dodal Peskov.
Na drugi strani Ukrajina in Zahod že ves čas trdita, da so letalo razstrelili proruski separatisti z rusko raketo, ki jo je verjetno dostavila Moskva. Zaradi tragedije je EU proti Rusiji uvedla ostre sankcije, ki ostajajo v veljavi, medtem ko se na vzhodu Ukrajine nadaljujejo spopadi.
Malezija bo odločno ukrepala
Malezija je medtem v odzivu obljubila odločno ukrepanje proti odgovornim za sestrelitev malezijskega potniškega letala. "Na podlagi ugotovitve, da je letalo zadela raketa ruske izdelave in da je bila izstreljena z območja pod nadzorom upornikov, zahtevamo odločno ukrepanje. To smo dolžni družinam, ki želijo pravico," je dejal malezijski premier Najib Razak. Dodal je, da bo Malezija sklicala sestanek s predstavniki ostalih držav, katerih državljani so umrli na letalu.
102 preiskovalca, pol milijona posnetkov in fotografij, 150 tisoč klicev ...
Komisija, ki jo sestavljajo nizozemski, avstralski, belgijski, malezijski in ukrajinski preiskovalci, se je prebila čez pol milijona videoposnetkov in fotografij, preposlušala 150 tisoč prestreženih telefonskih klicev in zaslišala 200 prič.
Pregledali so tudi vse človeške ostanke, najdene kose prtljage in razbitine letala, ki so bile raztresene na več kvadratnih kilometrov velikem območju. Letalo se je namreč razletelo že v zraku.
Tehnične težave smo izključili, prav tako možnosti, da bi napad izvedel nekdo na letalu. Iz radarskih posnetkov je jasno, da v bližini tudi ni bilo drugega letala, ki bi lahko napadlo, so naštevali, kako so eno za drugo izključevali druge možne vzroke tragedije.
Letalo vrste boeing 777 družbe Malaysia Airlines je na vzhodu Ukrajine sredi bojev med ukrajinskimi silami in proruskimi uporniki strmoglavilo 17. julija 2014, medtem ko je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur. Na krovu letala je bilo 298 ljudi, večina potnikov je bila Nizozemcev in Malezijcev.
V preiskavi sodelujejo Malezija, Ukrajina, Belgija in Nizozemska. Vodi jo nizozemsko tožilstvo, saj je bilo največ žrtev, 196, Nizozemcev.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.