Letalo libijske letalske družbe Afrikijah Airways, ki se je vračalo iz Johannesburga v Južnoafriški republiki, je okoli 6.10 strmoglavilo v bližini letališča v Tripoliju. Po postanku v Libiji naj bi letalo nadaljevalo pot na britansko letališče v Gatwicku.
Potniki različnih narodnosti, posadka libijska
Umrlo je 92 potnikov in 11 članov posadke, samo en potnik je preživel. Gre za desetletnika iz Nizozemske, ki je po besedah libijskega prometnega ministra Mohameda Zidana v bolnišnici, kjer se počuti dobro. Njegove fotografije in posnetek, kako leži v bolnišnici, so že obkrožile svet. Zdravniki pravijo, da ima nogi večkrat zlomljeni, a njegovo zdravstveno stanje je stabilno.
Potniki so različnih narodnosti. Kot so sporočili iz letalske družbe, je bilo na letalu 58 Nizozemcev, šest Južnoameričanov, dva Libijca, dva Avstrijca, Nemec, Zimbabvejec, Francoz ter dva Britanca. Vsi člani posadke so bili Libijci. Nacionalnost 19 potnikov še ni znana.
Nizozemski premier Jan Peter Balkenende natančnih številk ali podrobnosti o preživelem nizozemskem dečku ni podal. Sporočil je le, da je bilo v letalu več deset Nizozemcev in da so na zunanjem ministrstvu oblikovali krizno skupino.
Med žrtvami ni Slovencev, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva. Slovenski premier Borut Pahor pa je libijskemu kolegu Al Baghdadiju Al Mahmudiju poslal sožalno brzojavko ob tragični letalski nesreči, v kateri je vsem prizadetim izrazil globoko sožalje v imenu slovenske vlade in v svojem imenu. Sožalje je libijskemu kolegu Musi Kusi izrekel tudi zunanji minister Samuel Žbogar. V pismu je zapisal, da je novico o letalski nesreči sprejel z globokim obžalovanjem. V svojem imenu in imenu ministrstva je libijskemu kolegu izrazil iskreno sožalje in ga zaprosil, da izraze sožalja in sočutja prenese žalujočim družinam preminulih.
Afrikijah Airways svojcem nudi brezplačen prevoz v Tripoli
Doslej je Afrikijah Airways na svoji spletni strani objavila pet sporočil o nesreči. ''Z žalostjo sporočamo, da je imelo letalo na poti iz Johannesburga med pristajanjem na letališču v Tripoliju tragično nesrečo. Svojcem in prijateljem žrtev izražamo iskreno sožalje. Reševalna akcija je zaključena, žrtve so prepeljali v različne mrtvašnice.''
Pri ugotavljanju identitete in narodnosti žrtev jim pomagajo južnoafriške oblasti in zaposleni na letališču. Zatem bodo obvestili sorodnike, ki jim bodo ob morebitnem potovanju v Tripoli nudili brezplačen letalski prevoz in nastanitev. Libijske oblasti jim bodo po prihodu v državo izdale vizume, pri čemer arabski prevod potnih listov ni potreben. Poudarili so še, da njihov ''glavni cilj ostaja preprečevanje tovrstnih nesreč in zagotavljanje varnosti''.
Letalo bi moralo leteti naprej v Gatwick
Nesreča leta 8U771 se je zgodila med pristajanjem. Po besedah predstavnika družbe v Južnoafriški republiki Bonganija Sitholeja je letalo vrste airbus A330-200 trčilo ob tla blizu pristajalne steze. Eksplodiralo je in se popolnoma razletelo, je dejal neimenovani vir na letališču v Tripoliju.
Vzrok nesreče še ni znan. Je pa libijski prometni minister izključil možnost terorističnega napada. Letalo naj bi bilo skoraj novo, pa tudi vreme naj ne bi bilo krivo, saj je bilo v Tripoliju sončno. Črni skrinjici so našli, sledi preiskava.
Razmeroma mlada družba z novo floto
Afrikijah Airways je bila ustanovljena leta 2001 in ima razmeroma novo floto. Hujših letalskih nesreč doslej ni imela.
S to libijsko družbo je do 8. oktobra lani sodelovala tudi slovenska Adria Airways, ki jim je oddajala letala z osebjem v najem. Letalo in člane posadke so imeli v Libiji približno tri leta in pol, letelo je v skladu s slovensko zakonodajo in je bilo ves čas pod nadzorom matične slovenske družbe. Trenutno v Libiji nimajo nobenega osebja.
Dejstvo je, da je število letalskih nesreč glede na gostoto zračnega prometa razmeroma majhno. Ob vsaki veliki tragediji v zraku pa vsaj za trenutek obstane ves svet. Najhujše letalske nesreče ...
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.