Včeraj smo poročali o tem, da sta dve hrvaški vojaški letali na meji med Slovenijo in Hrvaško prestregli potniško letalo, ker se to ni javljalo slovenski letalski kontroli.
Šlo je za letalo Airbus 321 britanskega letalskega prevoznika Monarch airlines, ki je iz Londona potovalo v Lanarco, so pojasnili na Kontroli zračnega prometa. Potniško letalo je bilo najavljeno po uveljavljenem sistemu, v slovenski zračni prostor je vstopilo ob 16.55, izstopilo pa ob 17.01 po lokalnem času. Letelo je na načrtovani višini 10.000 metrov. "Pet minut pred vstopom v naš prostor je dunajska kontrola zračnega prometa obvestila naš sektor, da nimajo vzpostavljene radijske zveze z omenjenim zrakoplovom," so povedali na zračni kontroli.
Zato so, ko je letalo vstopilo v naš prostor, opravili vse postopke, ki jih predpisujejo postopki v sili. Ves čas preleta so tudi poskušali vzpostaviti radijsko zvezo, a jim to ni uspelo.
Kontrola zračnega prometa je na radarskem zaslonu ves čas spremljala prelet letala, radijska zveza pa ni bila vzpostavljena. "Med poslušanjem frekvence za nujne primere smo zasledili klic drugega zrakoplova, British Airways, ki je bilo v bližini, toda odgovor je bil nerazločen," so povedali. Zaradi tega je kontrola zračnega prometa ustrezno obvestila zagrebško kontrolo, da jim ni uspelo vzpostaviti zveze z letalom. "Vsi postopki so bili ustrezno opravljeni in koordinirani," so razložili.
Slovenski zračni prostor je namreč tudi zračni prostor zveze Nato in ker Slovenija nima na razpolago lastnih bojnih letal, naš zračni prostor varujejo partnerske države. Slovenski zračni prostor je namreč ob vstopu Slovenije v Nato postal del integriranega zračnega prostora držav članic zavezništva.
Sicer slovenski zračni prostor pokrivajo zračne sile Nato, za zagotavljanje zračne varnosti pa morajo države imeti sklenjene meddržavne dogovore. Slovenija ima takšen dogovor sklenjen z Madžarsko in Italijo, so pojasnili na zračni kontroli. S Hrvaško takšnega dogovora nimamo, a so bili v tem primeru obveščeni, ker se v takšnih situacijah sporoči razmere poveljstvu Nata, ta pa glede na situacijo v zraku odloči, katere sile bo uporabilo. "Odločili so se, da italijanske sile ne bi prišle pravočasno, zato so se odločili, da bodo to naredila hrvaška letala, ampak v hrvaškem zračnem prostoru, saj nimajo dovoljenja, da bi vstopili v naš zračni prostor," so pojasnili.
Na vprašanje, zakaj niso mogli vzpostaviti zveze z letalom, pa so odgovorili, da niso pravi naslov za to vprašanje, saj tudi sami ne vedo, zakaj pilot ni poslušal frekvence kontrol, v katerih se je nahajal. Ta bi namreč moral poslušati tudi frekvenco za nujne klice, po kateri so ga poskušali priklicati tako Avstrijci, Slovenci in Hrvati, a se je javil šele na Hrvaškem, so še pojasnili.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.