Ob obali zahodne Avstralije so našli predmet, ki bi lahko bil del izginulega malezijskega letala. Vodja avstralskega urada za varnost v prometu Martin Dolan je predmet opisal kot kos jekla z zakovicami. ''Dovolj zanimiv je, da smo pogledali fotografije,'' je dejal in nadaljeval, da pa ''dlje kot ga gledamo, manj vznemirjeni smo''.
Predmet so našli blizu Auguste, okoli 300 kilometrov južno od Pertha, navaja CNN. Predmet naj bi imel po besedah vira zakovice na strani, ki izgleda kot prevleka iz steklenih vlaken. Predmet je pravokoten, a močno poškodovan.
Predmet ima policija, ki pa ne komentira dogajanja, saj poteka mednarodna preiskava. Fotografije so že posredovali tudi malezijskim oblastem.
Potrebovali bi močnejši sonar
Če se tudi ta objekt, kot že mnogo pred njim, izkaže le za še eno smet v morju, se bo iskanje nadaljevalo, pravijo oblasti. Četudi bi našli en kos, bi vpršanje, kje se nahaja večina letala, ostalo neodgovorjeno.
Avstralske oblasti, ki vodijo iskalno akcijo za pogrešanim malezijskim letalom na letu MH370, se zavzemajo, da bi v morje poslali precej močnejše sonarje, ki bi morda na morskem dnu našli vsaj kakšno sled.
Več kot 80 odstotkov območja, ki so ga določili za najverjetnejšo točko strmoglavljenja letala, so pregledali z manjšo podmornico Bluefin 21, a našli niso ničesar. 310 kvadratnih kilometrov veliko območje so določili na podlagi signalov ping, ki jih letala avtomatsko oddajajo. Nedavno pa so zaznali tudi signale na tem območju, ki naj bi jih oddajale črne skrinjice. Bluefin naj bi iskal še naslednja dva tedna. Podmornica se sicer lahko spusti le do globine 4500 metrov.
Avstralski obrambni minister David Johnston je dejal, da bodo najverjetneje uporabili močnejše komercialne sonarje, podobne sistemom, s katerimi so leta 1985 na globini 3800 metrov v Atlantskem oceanu našli razbitine slavnega Titanika. S takim sonarjem so leta 2008 v Indijskem oceanu, severno od trenutnega iskalnega območja, našli razbitine avstralske ladje, ki je potonila med drugo svetovno vojno.
Ker je trenutna podmornica, ki išče razbitine, omejena z globino, Johnston meni, da so jih na večjih globinah lahko spregledali. ''Veliko morskega dna do zdaj sploh še niso kartografirali, zato raziskujemo na slepo,'' je dejal in dodal, da je ponekod voda globoka kar 7 kilometrov.
Radarski in satelitski podatki kažejo, da je letalo s 239 potniki na krovu odletelo daleč stran od načrtovane poti med Malezijo in Kitajsko. Analitiki menijo, da je letalo, ko mu je zmanjkalo gorivo, strmoglavilo na tem odročnem območju oceana. Dejstvo pa je, da od 8. marca niso našli niti ene konkretne sledi letala.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.