
Po pričakovanjih naj bi letalska družba Air France samo danes odpovedala okoli 200 letov, in sicer kot posledico stavke osebja, ki dela na letalih. Ti so včeraj začeli stavko zaradi pogojev dela. Zaradi razmer so odpovedali predvsem daljše lete, in sicer v kraje, kot so New York, Tokio, Montreal, Abu Dhabi in še nekatera mesta v zahodni Afriki.
Sicer so večino potnikov obvestili pravočasno, a vseeno je nekaj ljudi prišlo na letališča. "Nisem dobila SMS-sporočila, nihče me ni obvestil, zato smo prišli pravočasno. Imam hčerko, staro dve leti, tako da ne morem čakati ves dan ali ves popoldne. Tukaj pa nismo dobili še nobene razlage, kaj se dogaja," je povedala ženska, ki je z otrokom obtičala na letališču.
"Prišli smo ob sedmi uri zjutraj zardi leta ob 14. uri. Zdaj pa moramo čakati na let ob 19. uri. Med našim prihodom in odhodom z letališča je torej 12 ur. Pa še to, da bomo res odleteli, ni zagotovljeno," je nejevoljno dejal neki potnik.
Iz Air Francea so pred tem sporočili, da upajo, da bo 80 odstotkov od okoli tisoč dnevnih letov na dveh glavnih letališčih v Parizu, Orly in Charles de Gaulle, nemotenih.
Sindikati sicer pozivajo osebje, naj stavkajo do srede zvečer. S tem pa je ogrožen dobiček, ki bi ga sicer prinesli prazniki. Osebje družbi zameri predvsem to, da hočejo zmanjšati njihovo število na daljših letih.

Francoski minister za promet Thierry Mariani je dejal, da si osebje ne dela nobene usluge, saj so se za stavko odločili ravno v obdobju, ko je povečano število potnikov. "Uprava je bila zelo jasna. Odpuščanja ne bo," je dejal minister in dodal: "Če ima družba težave, jih ne bo rešila petdnevna stavka v obdobju, ko ljudje toliko potujejo. To ne bo izboljšalo niti ugleda družbe."
Izvršni direktor Air Francea Michel Emeyriat je dejal, da so strahovi sindikatov "fantazija". Obtožil jih je neodgovornosti in namignil, da naj bi letala družbe sedaj letela z manjšim številom osebja, kot je to potrebno, da ustreza varnostnim merilom. "Ni razloga za to stavko," je dejal. Sicer je družba že v četrtek sporočila, da ne razume zahtev sindikatov, saj sploh ne želijo odpuščati. Nasprotno, zaposlovali naj bi celo nove ljudi.
A sindikati niso zadovoljni s prerazporeditvijo letalskega osebja in pravijo, da letalska družba prevzema politike nizkocenovnih ponudnikov.

Avstralski regulator prekinil stavko kabinskega osebja Qantasa
Avstralski regulator Fair Work Australia je danes odločil, da se mora stavka kabinskega osebja letalskega prevoznika Qantas, ki traja od sobote, nemudoma prekiniti. Odločitev je regulator sprejel po 14-urnem posvetovanju s predstavniki družbe Qantas, avstralske vlade in sindikatov.
Regulator, ki deluje kot neke vrste gospodarsko razsodišče in mu je odločanje v tej zadevi naložila avstralska premierka Julia Gillard, je odločil, da se mora stavka prekiniti za 21 dni. V tem času bodo predstavniki družbe in sindikatov skušali doseči dogovor o plačah in načrtovanem prestrukturiranju podjetja, poroča italijanska tiskovna agencija ANSA.
Izvršni direktor Qantasa Alan Joyce je po odločitvi regulatorja že napovedal, da bodo Qantasova letala poletela v najkrajšem možnem času, najverjetneje že v ponedeljek popoldan po avstralskem času. Opravičil se je potnikom, "ki so bili prizadeti zaradi stavke sindikatov v zadnji mesecih in predvsem v zadnjih nekaj dneh".
Avstralski Qantas je v soboto zaradi stavke zaposlenih prizemljil celotno floto letal. Kabinsko osebje Qantasa se je za stavko odločilo zaradi načrtovanega širjenja Qantasa v Azijo, saj se sindikati bojijo, da bodo avstralske uslužbence zamenjali s cenejšo delovno silo.
Zaradi stavke, ki po podatkih avstralske vlade avstralskemu gospodarstvu vsako uro povzroči na desetine milijonov dolarjev škode, je na tleh ostalo že več kot 68.000 potnikov na 447 letih v 22 mestih po vsem svetu.
Iz Qantasa so medtem sporočili, da je zaradi stavke na tleh ostalo že več kot 68.000 potnikov na 447 letih v 22 mestih po vsem svetu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.