Nasini znanstveniki so se dokopali do novega skrb vzbujajočega odkritja. "Led se na zahodu Antarktike topi hitreje, kot smo predvidevali," so sporočili. Ob tem opozarjajo, da to pomeni še večji dvig morske gladine od predvidenega.
Hitrost, s katero se topi led, pod vprašaj postavlja predhodne izračune o dvigu morske gladine. "Ni več poti nazaj," opozarja profesor na kalifornijski univerzi Eric Rignot. "Taljenja ledu ne moremo več ustaviti," je dodal. Morska gladina se bo dvignila kar za 1,2 metra. Rignot svoje ugotovitve utemeljuje na podlagi podatkov, ki jih je pridobil tudi s pomočjo satelitskih posnetkov.
Rignot pravi, da se skozi leta proces spreminja, recimo taljenje ledenika Pine Island se je v zadnjih letih upočasnilo. Zato je treba spremljati dolgoročne trende. V prihodnjih 20 letih bi lahko ledenik Pine Island k zvišanju gladine oceanov prispeval cel centimeter.
Ogrožena je tudi slovenska obala
"Celotna znanstvena skupnost je presenečena. Mislili so, da bo umikanje ledu v morje počasnejše. Zdaj pa kaže, da se bodo te spremembe dogajale dosti hitreje, kar je neke vrste alarm," opozarja predstavnik Greenpeaca v Sloveniji, Dejan Savić. Kot opozarja, nekatere študije kažejo, da se bo moralo z obalnih območij v ZDA odseliti več kot 3,7 milijona prebivalcev.
Dvig morske gladine se bo poznal tudi v Sloveniji, opozarja Savić. Tudi to bo morala država predvideti v podnebni strategiji, ki jo bo morala čim prej sprejeti. Prav tako bo morala poskrbeti za zaščito priobalnih območij. Zaščita svojih prebivalcev mora biti prioriteta vlade.
Kot opozarjajo strokovnjaki, na taljenje ledenikov vpliva globalno segrevanje ozračja. Zato je nujno potrebno zmanjšati količino izpustov toplogrednih plinov, da bi proces taljenja vsaj upočasnili, če ga že ne moremo več zaustaviti, pravijo strokovnjaki. Dvig morske gladine bo najbolj prizadel obalna območja, kjer pa živi več 100 milijonov ljudi. Vse te prebivalce bo potrebno preseliti, če proces upočasnimo pa pridobimo nekaj časa za ureditev in prilagoditev ljudi na nova območja, opozarjajo strokovnjaki.
In kako lahko proces taljenja ledu upočasnimo?
Kot prvo je potrebno zmanjšati količino izpustov toplogrednih plinov, predvsem CO2, ki ustvarjajo učinek tople grede in najbolj prispevajo k segrevanju ozračja. Prav tako je nujno, da črpanje fosilnih goriv zamenjamo s pridobivanjem obnovljivih virov energije. Pomemben poudarek je tudi na zagotavljanju večje energijske učinkovitosti.
"V energetiki, kmetijstvu, prometu in stavbah so sistemi, ki temeljijo na fosilnih virih energije. Te vire moramo opuščati. To pa lahko naredimo s pametno rabo energije in z zamenjavo teh virov z obnovljivimi. Na drugi strani pa bo potrebno sprejeti strategijo prilagajanja na spremembe, ki so se že zgodile oziroma jih ne moremo več preprečiti, da bomo na tak način zaščitili prebivalstvo," pravi Savić in dodaja, da je opozorilo na pravem mestu, saj so strokovnjaki sprva pričakovali, da bo taljenje ledu na Antarktiki in posledično dvig morske gladine prizadelo človeštvo v naslednjih stoletjih, zdaj pa se kaže, da bo do sprememb prišlo že v tem stoletju.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.