Vodja francoske skrajne desnice Jean-Marie Le Pen je danes poskrbel za razburjenje v Evropskem parlamentu, ko je v Strasbourgu nacistična koncentracijska taborišča znova označil za "detajl" druge svetovne vojne. Francosko združenje za boj proti rasizmu je že napovedalo, da zaradi te izjave razmišlja o kazenskem pregonu proti Le Penu.
Evropski poslanci so izjavo izžvižgali, v dvorani, kjer poteka plenarno zasedanje parlamenta, pa je Le Pen požel tudi številne klice neodobravanja.
Francosko združenje za boj proti rasizmu in antisemitizmu je Evropski parlament danes že pozvalo, naj temu evropskemu poslancu odvzame imuniteto, ter se zavzelo za uvedbo sankcij proti njemu.
Le Pen je z izjavo o nacističnih taboriščih dvignil prah dan po tem, ko sta vodji političnih skupin socialistov (PES) Martin Schulz in Zelenih Daniel Cohn Bendit v torek predlagala spremembo zakonodaje, s katero bi preprečili, da bi Francoz po junijskih evropskih volitvah kot najstarejši evropski poslanec vodil prvo sejo novega Evropskega parlamenta.
"Skrbi me dejstvo, da bi človek, ki zanika holokavst, julija vodil prvo sejo novega sklica Evropskega parlamenta," je dejal vodja PES Schulz in menil, da je edina rešitev sprememba pravil. Dodal je, da ni nujno, da bi prvo sejo tudi tokrat vodil najstarejši evropski poslanec, kot je sicer navada.
Schulza je podprl sopredsednik Zelenih Cohn Bendit, ki je dejal, da se je njegova politična skupina vedno zavzemala za spremembo pravila, po katerem najstarejši poslanec predseduje prvemu zasedanju parlamenta, ker je to "zastarelo". "Želeli bi, da bi zasedanje vodil najmlajši poslanec, ne zaradi Le Pena, temveč zato, ker je to znamenje prihodnosti," je pojasnil. Je pa priznal, da ne bo preprosto, saj bi morali to podpreti predsedniki vseh političnih skupin v Evropskem parlamentu.
Vodja liberalcev (ALDE) Graham Watson je sicer v torek dejal, da tega ne podpira. "Ni razloga, da Le Pena obravnavamo drugače kot druge, tudi če sovražimo njegovo politiko," je dejal in dodal, da bi moral Evropski parlament spoštovati svoja pravila.
Predsednik največje politične skupine, Evropske ljudske stranke (EPP-ED) Joseph Daul je napovedal, da bo predlog preučil, obenem pa izrazil upanje, da Le Pen ne bo vodil otvoritvenega zasedanja, ki bo 14. julija, ravno na francoski državni praznik.
Najstarejši poslanec spet dviga prah
Tokrat sicer ni prvič, da se v Evropskem parlamentu dviga prah zaradi najstarejšega poslanca, ki naj bi vodil prvo zasedanje. Julija 1989 je bil najstarejši poslanec francoski režiser Claude Autant-Lara, ki je kot doajen (najstarejši član diplomatskega zbora) imel govor pred parlamentom, ki pa je bil v znamenje protesta pretežno prazen. Evropski parlament je kasneje spremenil pravila, tako da najstarejši poslanec zgolj vodi prvo zasedanje, a nima govora.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.