
Mednarodna konfederacija sindikatov je objavila poročilo o delovnih pogojih v 139 državah po svetu. Letošnje poročilo je nastalo na podlagi primerjave 97 različnih pravic delavcev, kot sta tudi pravici do članstva v sindikatih in dostopa do pravne zaščite ter sodnega procesa. Konfederacija je vsako državo ocenila z oceno od 1 do 5, pri čemer ocena ena pomeni najboljšo zaščito za delavce, pet pa najslabšo.
V večini držav je pravica do stavke uzakonjena, a na svetu še vedno obstaja 87 držav, ki to pravico izključujejo. V 37 državah je za udeležence miroljubnih stavk predpisana denarna ali celo zaporna kazen. V Katarju in Savdski Arabiji pa zakonodaja tujih delavcev ne ščiti, kar pomeni, da kar okoli 90 odstotkov delovne sile nima nobenih pravic v teh dveh državah.
V zadnjih 12 mesecih so oblasti v najmanj 35 državah zaprle delavce, s čimer so se uprle zahtevam po demokratičnih pravicah, spodobnih plačah in bolj varnim pogojem za delo. V najmanj devetih državah so z ubojem ali izginotjem delavcev izsiljevali in strašili ostale delavce.
Edina država, ki omogoča delavcem prav vseh 97 pravic, ki so bile predmet raziskave, je Danska, ZDA na primer pa so dobile oceno 4, kar pomeni, da naj bi tam sistematično kršili pravice in resno utišali njihove napore za vzpostavitev skupnega jezika delavcev.
"Državi, kot sta Danska in Urugvaj sta preko svoje močne delovne zakonodaje na vrhu držav, ki ščitijo delavce, presenetljivo Grčija, ZDA in Hong kong pa močno zaostajajo," je v poročilu zapisala generalna sekretarka omenjene organizacije Sharan Burrow.
V državah nekdanje Jugoslavije delavci precej zaščiteni
Poleg Danske in Urugvaja so najboljšo oceno dobile še: Belgija, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Islandija, Italija, Litva, Črna gora, Nizozemska, Norveška, Slovaška, Južna Afrika, Švedska, Togo in Barbados. Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija in Makedonija so bile ocenjene z oceno dve. Poleg njih so to oceno na primer dobile tudi Madžarska, Albanija, Latvija, Rusija in Španija.
Velika Britanija pa ima skupaj s Portugalsko, Namibijo, Ugando, Šrilanko, Izraelom, Etiopijo in Tanzanijo oceno tri. Poleg ZDA imajo recimo oceno štiri tudi Marku, Mjanmaru, Keniji, Jordaniji, Iraku, Iranu, Združenih arabskih emiratih in v Bahrajnu. Najslabšo oceno 5+ pa so dible Centralnoafriška republika, Libija, Palestina, Somalija, Južni Sudan, Sirija in Ukrajina. Grčija je dobila oceno 5, poleg nje pa so s to oceno tudi Kitajska, Egipt in Indija.
KOMENTARJI (445)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.