Nemško ustavno sodišče v Karlsruheju je zahtevalo spremembe domače zakonodaje preden lahko Lizbonsko pogodbo ratificirajo. Vseh 27 članic Evropske unije mora pogodbo ratificirati, da bi ta lahko stopila v veljavo. "Če povzamemo – pravo pravi 'da', vendar zahteva ojačanje parlamentarnih odgovornosti na nacionalni ravni,“ je dejal sodnik Andreas Vosskuhle.
Boj proti Lizbonski pogodbi je vodil konzervativni politiki Peter Gauweiler iz bavarske Krščansko-socialne unije (CSU). Po njegovem mnenju omenjena pogodba omogoča voditeljem držav članic, da preslepijo domač parlament in odločitve uveljavljajo skozi Bruselj. Če sodišče pogodbi ne bi dalo zelene luči, bi EU zdrsnila v novo institucionalno krizo.
Irci so ji rekli ne
Zdajšnja Lizbonska pogodba je sicer spremenjena verzija ustave EU, na katero sta leta 2005 Francija in Nizozemska dali veto. Ta novi dokument je na hladen tuš naletel pri irskih volivcih, ki so jo pred letom dni z referendumom zavrnili. Ker je Irska dosegla, da so ji druge članice EU zagovotile, da se ne bodo vmešavale v njena stališča do splava, ureditve davkov in vojaške nevtralnosti, bo Irska glasovanje ponovila oktobra.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.