Viralni posnetek prikazuje Pelosijevo, ki je v zadnjih dneh javno razjezila ameriškega predsednika Donalda Trumpa, kako popačeno izgovarja besede. Številni uporabniki družbenih omrežij so ob ogledu posnetka verjeli v njegovo resničnost in pomislili, da je bila Pelosijeva na posnetku pod vplivom alkohola. Le eno verzijo posnetka si je do sedaj pogledalo že več kot 2,5 milijona ljudi, delilo pa ga je 45.000 uporabnikov Facebooka.
Youtube posnetek odstranil, Facebook in Twitter ne
A popularni posnetek ne prikazuje resničnosti. Originalni posnetek je bil namreč računalniško upočasnjen na približno 75 odstotkov svoje prvotne hitrosti poroča The Washington Post. Ker takšna upočasnitev posnetka ton govora precej zniža, so ustvarjalci lažnega posnetka priredili tudi višino Pelosijinega govora, da je glas podoben njenemu resničnemu tonu glasu.
Posnetek je bil ustvarjen prav v času opozoril s strani ameriške obveščevalne skupnosti, da bi lahko bile vse bolj sofisticirane manipulacije videoposnetkov del načina dezinformiranja javnosti, ki bi v prihodnosti vplival na ameriške volitve. Medtem ko ga je Youtube že odstranil, pa se ta še vedno deli na drugih družbenih omrežjih, kot sta Facebook in Twitter.
Ekipa pregledovalcev dejstev pri Facebooku je do sedaj potrdila lažnost posnetka, a je spletni gigant ukrepal le tako, da je zmanjšal pogostost njegovega prikazovanja med novicami uporabnikov. Spornega posnetka ne bo odstranil, saj da podjetje nima pravilnika, ki bi zahteval resničnost informacij, ki jih uporabniki objavljajo na profile.
Pelosijeva Trumpu predlagala počitnice
Na Fox Businessu so v večernem programu prav tako predvajali prirejeni posnetek in se ob njem spraševali o zdravju in kompetentnosti političarke. Prav tako se je glede posnetka na svojem Twitter profilu oglasil tudi ameriški predsednik.
Pelosijeva je na nedavni novinarski konferenci predlagala intervencijo sodelavcev in svojcev za ameriškega predsednika. Trump je namreč pred dnevi prekinil sestanek glede financiranja obnove infrastrukture in dejal, da se ne gre več, dokler ga ne prenehajo preiskovati.
Pelosijeva je na konferenci navedla še več vihravih dejanj predsednika. "Želela bi si, da njegova družina, vlada ali osebje izvedejo intervencijo v dobro naše države. Morda pa potrebuje nekaj dopusta," je dejala.
Pelosijin predstavnik za odnose z javnostjo Drew Hammill je zavrnil komentiranje posnetka. "Ne bomo komentirali takšnega seksizma," je za novinarje dejal Hammill.
Tehnologija omogoča vse boljše manipulacije občinstev
Že januarja je direktor ameriške obveščevalne službe Dan Coats opozoril kongres o novi tehnologiji imenovani deepfake, ki omogoča ponarejevanje videoposnetkov. "Strateški konkurenti se bodo te tehnologije lahko poslužili pri ustvarjanju prepričljivih a lažnih vsebin, kot so slike, avdio posnetki in tudi video posnetki. S tem bodo lahko vplivali na kampanje za boj proti Združenim državam Amerike in našim zaveznikom," je dejal Coats.
Vendar pa nekoliko manj sofisticirana predelava Pelosijinega govora dokazuje, da za takšno manipulacijo niso potrebne napredne tehnologije. "Presenetljivo je, da je lahko že osnovna manipulacija tako prepričljiva," je dejal profesor na kalifornisjki univerzi Brekeley Hany Farid. Pri tem je dodal, da deepfake tehnologija še vedno predstavlja največjo grožnjo verodostojnosti vsebin, ampak da so že manj razvite tehnologije dovolj učinkovite za prepričevanje javnosti. "Veliko preveč ljudi je pripravljenih takoj verjeti najslabše o ljudeh, s katerimi se ne strinjajo," je še dodal.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.