Grški mediji poročajo o manjših izgredih, ki so izbruhnili med migranti in policijo, ko se je več sto migrantov iz Soluna odpravilo proti meji s Severno Makedonijo, ki je od mesta oddaljena 60 kilometrov. Na pot naj bi jih spodbudile lažne novice, ki so se širile po družbenih medijih, češ da je znova odprta migrantska pot, ki vodi čez Severno Makedonijo.
Oblasti so potrdile, da so tudi ta protest, podobno kot je bilo z migranti na poti iz Soluna, sprožile govorice, da bodo lahko prečkali mejo, če se tam zbere zadostno število ljudi. Minister za migracije Dimitris Vicas je pojasnil, da so govorice laž in da meje ne bodo odprli.
Pot je sicer zaprta že tri leta. Visoki komisariat za begunce (UNHCR) je posvaril ljudi, naj ne nasedajo govoricam, ki se širijo po spletu. Iniciativo je sprožila skupina, ki se je poimenovala "Karavana upanja", nekaj podobnega pa se je zgodilo že pred dvema letoma, ko so izbruhnile napetosti v vasi Idomeni, kjer je prav tako begunsko taborišče.
Zaradi protesta zaprli postajo v Atenah
Več sto prosilcev za azil je danes zasedlo tudi glavno železniško postajo v Atenah z zahtevo, naj jim dovolijo prečkanje meje v druge države Evropske unije. Zaradi protesta so začasno zaprli postajo. Humanitarne organizacije in vlada pa so migrante prosile, naj se vrnejo v begunska taborišča.
Migrantska kriza na t. i. balkanski poti je vrhunec dosegla v letih 2015 in 2016, ko je preko Grčije in drugih balkanskih držav v Zahodno Evropo prišlo več kot milijon migrantov in beguncev. Od marca 2016, ko sta EU in Turčija sklenili dogovor o upravljanju migracij, je ta pot zaprta, a v Grčijo še vedno prihajajo novi prebežniki, ki skušajo priti v druge članice EU.
Po podatkih UNHCR je bilo konec februarja v Grčiji več kot 75.000 beguncev, med njimi več kot 60.000 v celinski Grčiji. Tako je Grčija ena najbolj obremenjenih držav, kar zadeva migrantsko krizo.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.