Andrej Lisenko iz ukrajinskega sveta za nacionalno varnost in obrambo je danes sporočil, da podatki iz črne skrinjice malezijskega boeinga 777, ki jih preučujejo mednarodni preiskovalci, potrjujejo, da "je bil razlog za uničenje in strmoglavljenje letala velika eksplozivna dekompresija, ki so jo povzročila predrtja šrapnelov iz eksplozije rakete".
Ukrajinska vojska zasedla del kraja strmoglavljenja letala
Zaradi spopadov v okolici kraja strmoglavljenja skupini 50 neoboroženih avstralskih in nizozemskih policistov medtem danes že v drugo ni uspelo doseči prizorišča, potem ko jim je nasilje to preprečilo že v nedeljo.
Ukrajinske vladne sile so namreč v nedeljo – po skoraj tednu dni prekinitve ognja v krogu nekaj deset kilometrov okoli prizorišča, med katero tam hujših spopadov ni bilo – napadle povsem v bližini kraja strmoglavljenja letala. Kot so ob tem sporočili iz Kijeva, skušajo zavzeti območje iz rok separatistov in mednarodnim strokovnjakom omogočiti varen dostop do prizorišča.
Po navedbah proruskih separatistov pa je danes ukrajinska vojska zasedla del prizorišča strmoglavljenja. Vojska je sporočila, da se njene enote s separatisti spopadajo za nadzor nad več kraji v okolici strmoglavljenja in da so med drugim že vstopile v mesto Šahtarsk, ki leži kakih deset kilometrov od prizorišča.
Za tem je Nizozemska z Ukrajino dosegla dogovor o mednarodni misiji, ki bo skrbela za varnost na prizorišču. V misiji bodo sodelovali policisti in strokovnjaki iz Nizozemske, Avstralije in drugih držav, ki so v tragičnem strmoglavljenju izgubile svoje državljane. Sporazum sta v Kijevu podpisala nizozemski zunanji minister Frans Timmermans in začasni ukrajinski premier Vladimir Grojsman.
Lavrov: Preiskavo strmoglavljenja malezijskega letala naj vodijo ZN
Medtem je Rusija zaskrbljena nad dejstvom, da se nekateri "njihovi partnerji" glede preiskave nesreče z ukrajinsko vlado poskušajo dogovoriti dvostransko.
"Preiskovalno misijo bi moral določiti Varnostni svet ZN na temelju svoje verodostojnosti in bi morala imeti varnostna zagotovila," je na novinarski konferenci povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov in dodal, da si bo Rusija prizadevala za "neodvisno in transparentno" preiskavo strmoglavljenja.
Hkrati je dodal, da si bo Rusija prizadevala za prekinitev ognja na kraju strmoglavljenja boeinga 777. "Slišali smo obljube ukrajinskega predsednika Petra Porošenka (o prekinitvi ognja). A njegove besede niso bile enake njegovim dejanjem. Boji se nadaljujejo. Ukrajinska vojska uporablja raketni sistem grad," je še dejal.
'Ugrizniti nazaj ni primerno za veliko državo'
Lavrov se je dotaknil tudi sankcij Evropske unije proti Rusiji zaradi njene vloge v ukrajinski krizi, ki jih je opisal kot "žalostne". "Zagotovo jih ne moremo ignorirati. A zapasti v histerijo in ugrizniti nazaj ni primerno za veliko državo. To bo naše osnovno načelo," je dejal.
Opozoril je, da sankcije ne bodo dosegle cilja, Rusija pa da lahko zaradi njih postane bolj "samostojna in samozavestna".
Ruski minister je prav tako napovedal napotitev opazovalec Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) na ruski kontrolni točki Donjeck in Gukovo ob meji z Ukrajino v prihodnjih dneh.
"Upam, da nam bo to omogočilo zavrniti sume, da te točke, ki jih na ukrajinski strani nadzorujejo uporniki, uporabljajo za pošiljanje orožja in oborožencev v velikih količinah iz Rusije in Ukrajine," je pojasnil Lavrov.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.