Lavrov ne razume niti, zakaj je generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen odgovoril na novinarsko vprašanje o morebitnem ruskem vojaškem posredovanju v Ukrajini. "To ustvarja zavajajočo sliko in pošilja napačen signal, ki lahko povzroči napačno razumevanje," je dejal.
Če si Ukrajina želi tesnejše odnose z EU, je to "notranje vprašanje", je dejal ruski minister, ki niti ne razume "dometa agresivnih akcij ukrajinske opozicije".
Ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je teden dni pred načrtovanim dogodkom, potem ko je dala Rusija jasno vedeti, da bi Kijev v primeru podpisa utrpel gospodarsko škodo, odpovedal podpis sporazuma z EU. S tem je zelo ujezil opozicijo, ki že več dni protestira in onemogoča dostop do nekaterih vladnih poslopij v prestolnici.
Danes zvečer pa se je oglasil predsednik ukrajinskega parlamenta Vladimir Ribak, ki je zatrdil, da bo Ukrajina zagotovo podpisala pridružitveni sporazum z EU, datum podpisa pa bo določen po novoletnih praznikih.
Zagotovil je tudi, da bodo tristranski pogovori med Ukrajino, Rusijo in Evropsko unijo zagotovo stekli.
Premier opozarja protestnike
Ukrajinski premier Mikola Azarov je danes protestnike pozval, naj nehajo zaostrovati politične napetosti. Opozoril je, da bodo kaznovani vsi, ki bodo spoznani za krive kršenja ustave in zakonov. "Vaši voditelji vas navajajo h kriminalu. Sami se bodo skušali skriti za poslansko imuniteto, vi pa se ne boste imeli nikogar, za kogar bi se lahko skrili," je dodal.
Zunanji minister Leonid Kožara je dejal, da so ukrajinsko opozicijo navdihnili predvsem njihovi somišljeniki med desničarskimi evropskimi politiki. Te evropske politike je pozval, naj pozovejo ukrajinsko opozicijo, da se pogovori z vlado in da skupaj poiščejo pot iz tega "ekstremno nevarnega položaja".
Nekdanji ukrajinski predsedniki podprli protestnike
Trije nekdanji predsedniki Ukrajine so danes izrazili podporo množičnim protestom v Kijevu, ki so uperjeni proti vladi, ker ta ni podpisala pridružitvenega sporazuma z EU. Leonid Kravčuk, Leonid Kučma in Viktor Juščenko so pri tem voditelje protestov in vlado pozvali k dialogu, ki bi upošteval "evropske želje ukrajinskega prebivalstva".
"Izražamo solidarnost z miroljubnimi državljanskimi dejanji več sto tisočih mladih Ukrajincev. Prvič v zgodovini so Ukrajinci stopili na ulice z nepolitično zahtevo, ki ima široko množično podporo," je trojica nekdanjih predsednikov zapisala v skupni izjavi, objavljeni na Juščenkovi strankarski spletni strani.
V izjavi so prav tako obsodili "pretirano uporabo sile proti protestnikom s strani policije" in vse strani pozvali, naj se vzdržijo nasilja.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.