Potniška ladja Costa Evropa je februarja 2010 trčila pristanišču v egiptovskem Šarm el Šejku. V nesreči so umrli trije člani posadke, vseh 1500 potnikov pa so pravočasno evakuirali. Italijanske oblasti še danes niso javno objavile poročila o preiskavi nesreče, poroča BBC, čeprav bi morali poročilo posredovati Mednarodni pomorski organizaciji (IMO).
Ker italijanske oblasti po dveh letih še niso poslale poročila, IMO ni mogel analizirati nesreče in predlagati možnih varnostnih ukrepov. Italijani pravijo, da je poročilo tajno, trenutno pa je v rokah lastnika ladje. Pri podjetju Costa Cruises pa so povedali, da so opravili interno preiskavo in spisali poročilo, ki naj bi bilo tudi v rokah italijanske vlade, sami pa ga ne nameravajo razkriti. Po mnenju predstavnika mednarodne pomorske organizacije Nautilus Allana Gravesona vse skupaj dokazuje, da mednarodni nadzorni sistem ne deluje.
V času nesreče so sicer egiptovske oblasti krivdo pripisale italijanski posadki, vodstvo podjetja Costa Cruises pa je grešnika našlo v slabem vremenu. Potniki so, podobno kot v primeru evakuacije Coste Concordie, tarnali o počasnem in neusklajenem odzivu posadke, ki naj bi potnike med drugim mirila, češ da ni potrebe po rešilnih jopičih.
Nesrečo preiskuje tudi francosko tožilstvo
Francosko tožilstvo je medtem sprožilo preliminarno preiskavo o nesreči Coste Concordie, ki je 13. januarja nasedla ob italijanski obali. Zaslišati nameravajo francoske državljane, ki so preživeli tragedijo na ladji, da bi ugotovili okoliščine nesreče in potek reševalne akcije, kakor tudi osebno stisko žrtev in psihološki učinek, ki ga je nanje imela nesreča. Na krovu te luksuzne ladje je bilo med približno 4200 potniki in člani posadke 462 Francozov, med katerimi so štirje umrli, dva pa še pogrešajo. Tožilstvo namerava zbrati tudi vse tožbe, ki jih želijo vložiti francoski potniki. Koliko jih je, ni znano.
Vse okoliščine usodnega dne še vedno niso znane. Med drugim so se pojavile govorice, da je bil domnevni glavni krivec, kapitan Francesco Schettino, ki je trenutno v hišnem priporu, v času nesreče v družbi 25-letne moldavske plesalke.
Zaradi neugodnih vremenskih okoliščin so sicer začasno prekinili vse operacije reševanja in prečrpavanja goriva na nasedli ladji.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.