
Nafta, ki izteka iz ladje, obsega približno pet kilometrov velik madež. Novozelandski premier John Key si je ladjo, ki je nasedla 12 navtičnih milj (22 kilometrov) pred obalo, in razlito nafto ogledal iz helikopterja. Po preletu je dejal, da že poteka preiskava vzrokov, ki so vodili do tega, da je ladja Rena, ki pluje pod liberijsko zastavo, trčila v greben Astrolabe.
''Ljudje vedo za koralni greben in dejstvo, da se kdo brez kakršnega koli posebnega vzroka zaleti vanj, sicer ponoči, v mirnih vodah, priča o tem, da je šlo nekaj zelo narobe in razumeti moramo, zakaj je šlo,'' je po poročanju BBC dejal premier.

Novozelandska mornarica je na pomoč poslala štiri ladje, ki bodo pomagale črpati nafto in poskušajo preprečiti nadaljnje poškodbe 47.000 ton težke transportne ladje. Po uradnih podatkih je iz ladje doslej v Bay of Plenty, ki spada med najbolj obiskane turistične znamenitosti Nove Zelandije, izteklo med 20 in 30 ton nafte.
Odločilnih naslednjih 48 ur
Na krovu ladje so reševalci, ki so na ladjo namestili posebno opremo, s katero bodo zaznali, ali je ladja v nevarnosti, da se prelomi na pol. ''Na vrhu prioritet je odstranitev nafte, nato pa razbremenitev ladje z odstranjevanjem kontejnerjev. Šele nato bomo lahko poskusili ladjo spraviti z grebena,'' pravijo strokovnjaki novozelandskega pomorskega inštituta. V naslednjih 48 urah se bo pokazalo, ali je nezgodo mogoče obvladati ali pa se bo sprevrgla v resno okoljsko katastrofo, poroča BBC.
Če se ladja prelomi, bi v morje, kjer prebivajo kiti, delfini, tjulnji, pingvini in mnogo drugih ptic, lahko steklo 1700 ton surove nafte. V ekipi, ki se ukvarja z reševanjem nasedle ladje, je 200 ljudi, okoli 500 pripadnikov vojske pa je v pripravljenosti, da se po potrebi lotijo čiščenja obale.
Prebivalci območja, ki mu grozi, da ga bo dosegla iztekla nafta, se jezijo na oblasti zaradi počasnega odzivanja na grozečo nesrečo. Nafte z ladje namreč še vedno niso začeli prečrpavati na druga plovila, medtem pa se nasedli ladji hitro bliža slabo vreme z dežjem, močnim vetrom in visokimi valovi. Fronta naj bi jo dosegla jutri, poroča nzherald.co.nz.
''Kakor hitro bo začel naraščati pritisk vode, se bo povečal vzgon na zadnjem koncu ladje, zaradi česar se bo povečala tudi verjetnost, da se ladja prelomi,'' razlaga ocenjevalec pomorskih tveganj John Riding.
Ministrstvo za varstvo okolja je vzpostavilo dva krizna centra, kamor iskalne ekipe prinašajo z nafto umazane divje živali. Po podatkih oblasti bi naftni madež lahko zadel obalo, potem ko jim ga ni uspelo razbiti s pršenjem disperzantov iz letal.
''Vse skupaj lahko postane zelo, zelo nevarno, preprosto zaradi starosti ladje in poškodbe na njej,'' je dejal Andrew Berry iz novozelandskega pomorskega inštituta. Društvo za zaščito živali Gozd in ptica pa pravi, da je ladja nasedla ob najbolj nepravem času sredi paritvene sezone ptic.

KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.