O tem, da naj bi ladjo Arctic Sea opazili v bližini Zelenortskega otočja, sta danes poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass in nemški časnik Financial Times Deutschland. Itar-Tass se je skliceval na vire pri zvezi Nato, nemški časnik pa na "dva neodvisna vira", ki ju ni želel imenovati.
Pozneje je tudi vir pri obalni straži Zelenortskega otočja, ki je želel ostati neimenovan, dejal, da so ladjo opazili okoli 740 kilometrov stran od enega izmed otokov. To po njegovih besedah pomeni, da je ladja že zunaj teritorialnih voda njegove države.
Ne samo običajen piratski napad
Zadnji stik z rusko posadko na tovorni ladji Arctic Sea, ki je prevažala 6700 kubičnih metrov lesa in naj bi bila namenjena v Alžirijo, je vzpostavila britanska obalna straža v Doverski ožini 28. julija. Obalna straža takrat ni zaznala nič sumljivega, šele pozneje pa je prišlo na dan, da naj bi se pet dni pred tem, ko je bila ladja še v švedskih vodah, nanjo vkrcali zamaskirani moški, morda pirati.
Tiskovni predstavnik Evropske komisije Martin Selmayr je sicer dejal, da je bila ladja najverjetneje dvakrat tarča napada – prvič ob švedski, drugič ob portugalski obali –, da pa na podlagi podatkov, ki so jim na voljo, ti napadi niso imeli nič skupnega z običajnimi piratskimi napadi ali oboroženimi ropi na morju.
Ladjo trenutno iščejo ruske vojaške ladje. S pomorskega sedeža Nata v Veliki Britaniji so sporočili, da razmere nadzorujejo, v iskanje pa niso neposredno vključeni.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.