Italijanska nevladna organizacija Mediterranea je izpolnila svojo napoved in z reševalno ladjo Alex vplula v pristanišče na Lampedusi in se zasidrala ob obali. Kot so sporočili iz organizacije, so to storili navkljub ukazu italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija, naj tega ne naredijo.
"Glede na nevzdržne zdravstvene in higienske razmere na krovu je ladja Alex razglasila izredne razmere in pluje proti pristanišču Lampedusa, ki je edini možen varen kraj za izkrcanje," je še pred vplutjem na Twitterju objavila Mediterranea.
Več kot 40 migrantov, ki so na ladji, se po poročanju tujih medijev za zdaj še niso izkrcali na kopno.
Salvini: Nikomur ne bom dovolil izkrcanja
Italijanski notranji minister Salvini se je že odzval na vplutje reševalne ladje Alex italijanske nevladne organizacije Mediterranea in v sporočilu za javnost navedel, da ne bo nikomur dovolil izkrcanja z ladje.
"Ne bom dovolil izkrcanja ljudem, ki ne spoštujejo italijanskih zakonov in pomagajo tihotapcem ljudem," je zapisal Salvini.
Italijanska vlada je pred tem pozvala Mediterraneo, naj ladjo usmeri proti Malti, a so iz organizacije sporočili, da bi bila več kot 15-urna vožnja prenevarna. Mediterranea je v sporočilu navedla, da ima ladja kapaciteto za 18 ljudi, na krovu ladje pa je trenutno skoraj 60 ljudi, vključno s 46 iz morja rešenimi migranti.
Seehofer poziva Salvinija, naj popusti
Nemški notranji minister Horst Seehofer je ob tem pozval svojega italijanskega kolega Salvinija, naj odpre italijanska pristanišča za rešene migrante in tako konča krizo v Sredozemskem morju.
Na osnovi skupne evropske odgovornosti in "naših skupnih krščanskih vrednot" ne bi smelo biti pomembno, katera organizacija je rešila migrante v Sredozemskem morju, odkod prihaja posadka in pod katero zastavo pljuje ladje, je v sporočilu Salviniju še zapisal Seehofer.
V različnih nemških mestih pa so ravno danes potekali protesti v podporo reševanju iz Sredozemskega morja in kapitanki Carol Rackete, ki so jo italijanske oblasti aretirale, ker je na Lampedusi pristala z ladjo, na kateri so bili migranti, rešeni na morju.
Kapitanka bo tožila Salvinija
Odvetnik nemške kapitanke Alessandro Gamberini je sicer v petek napovedal, da bo Racketova tožila italijanskega notranjega ministra Salvinija zaradi blatenja. S tem se je spor med njima le še poglobil.
"Pripravili smo že tožbo proti ministru Salviniju," je odvetnik dejal za Radio Cusano Campus. Salvinija obtožuje, da podpihuje sovraštvo. Kapitanka je namreč prejela več groženj s smrtjo. "Tožba za blatenje je signal. Ko ljudi udariš po denarnici, razumejo, da ne morejo nekaznovano žaliti ljudi," je dejal Gamberini.
Salvini, ki je na čelu skrajno desničarske stranke Liga, je Racketovo večkrat označil za "piratko" in "odpadnico" ter dejal, da jo bo izgnal iz Italije.
Na napoved tožbe se je Salvini odzval prek Twitterja: "Krši zakone in napada italijanske vojaške ladje, potem pa toži mene. Mafijci me ne prestrašijo, kaj šele bogata in razvajena nemška komunistka!"
Racketova, ki ji je italijansko sodišče odpravilo hišni pripor, se še vedno sooča z možnimi obtožbami o pomoči nezakonitim migrantom in neupoštevanju javnih uslužbencev. Prihodnji teden naj bi jo zaslišali na Siciliji.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.