Letalo Air Force One je na zagrebškem letališču Pleso pristalo okoli 15. ure. Ameriškega predsednika, ki je na dvodnevni obisk na Hrvaško dopotoval s soprogo Lauro, sta pričakala ameriški veleposlanik Robert Bradtke in hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković.
George Bush se je najprej odpeljal v hotel Westin v središču Zagreba, nato pa se je srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem v predsedniški palači. Na srečanju sta pohvalila hrvaško-ameriške odnose ter še posebej izpostavila odnose med državama sedaj ko je Hrvaška dobila povabilo za članstvo v Natu. Po srečanju je sledila slavnostna večerja, ki jo gosti predsednik Mesić.
Bush je v zdravici na svečani večerji poudaril, da je Hrvaška s povabilom za članstvo v Natu postala "ena izmed najtesnejših ameriških zaveznic". Pozdravil je tudi podporo Hrvaške v prizadevanjih za "vzpostavitev in razvoj demokracije v Afganistanu". "Cenimo prijatelje, ki so se soočili z zlom in razumejo, da obstaja boljši jutri," je dejal Bush. Dodal je, da obe državi delita skupne vrednote, cilje in verjameta v človekove pravice in svobodo.
Mesić se je pred tem zahvalil Bushu "za podporo, ki so jo ZDA dajale pri uresničevanju dveh prednostnih ciljev hrvaške zunanje politike - vstopu Hrvaške v Evropsko unijo in Nato". Izpostavil je, da se Hrvaška zaveda svoje odgovornosti v regiji, Evropi in svetu ter da se bo znala obnašati tako, da bo upravičila zaupanje, ki ga je dobila.
Nagovor na Trgu svetega Marka
V soboto dopoldne bo Bush po napovedih tudi nagovoril hrvaške državljane na zagrebškem Trgu svetega Marka. ''Izbranci'', ki bodo imeli na Trgu svetega Marka možnost poslušati govor ameriškega predsednika, s seboj ne smejo prinesti hrane in pijače, ročne prtljage, video kamer, nahrbtnikov, nožev, pršil, pirotehničnih sredstev, živali, orožja, palic, dežnikov in vžigalnikov.
Prepovedani predmeti in živa bitja so našteti na uradnem povabilu, ki so ga v teh dneh prejele osebe, ki bodo lahko v živo poslušale Busha na trgu, kjer je javno zborovanje načeloma prepovedano. Trg bodo odprli okoli 7. ure, zaprli pa ob 10. uri, ko naj bi gostje že sedeli na svojih mestih. Predsednik Bush se jim bo, brez prigrizkov in vode, pridružil okoli 10.45.
Jedrska podmornica na Jadranu
V Zagrebu za varnost ameriškega predsednika skrbi okoli 3200 tajnih agentov, od tega skoraj polovica v civilu. Poleg njih pa še okoli 800 pripadnikov ameriških varnostnih služb, posebne enote ameriških marincev, ostrostrelci, številni helikopterji, ki krožijo nad mestom, ter celo skrita jedrska pod
Okoli 500 demonstrantov mirno protestiraloZvečer se je na Cvjetnem trgu zbralo več sto demonstrantov, poroča Jutarnji.hr. Demonstracije so potekale mirno. Policisti niso posredovali. Imeli so minuto molka za žrtve kršenja človekovih pravic.
Že popoldan se je na istem trgu zbralo okoli 150 aktivistov. Aktivisti so napovedali 19-urne demonstracije, vendar so prižgali le sveče v spomin na žrtve Busheve politike. Aktivisti so poslali tudi pismo predsednici protokola Bianci Matković, ki skrbi za prihod ameriškega predsednika, da jim omogoči, da pisma krajanov izročijo predsedniku Bushu, vendar na zunanjem ministrstvu pravijo, da to ne bo mogoče.
Prvi pravi obisk ameriškega predsednika
George Bush je tretji ameriški predsednik, ki bo obiskal Hrvaško – Richard Nixon je Zagreb obiskal leta 1970, Bill Clinton pa leta 1996. A Bushev obisk ocenjujejo kot prvi pravi obisk kakega ameriškega predsednika na Hrvaškem. Nixon se je namreč na Hrvaškem mudil še v času SFRJ, Clinton pa se je ustavil le za slabi dve uri, ko se je januarja 1996 vračal iz Sarajeva. Takrat se je v VIP salonu zagrebškega letališča srečal s pokojnim hrvaškim predsednikom Franjem Tuđmanom.
Z Bushem so na obisku na Hrvaškem tudi člani ameriške delegacije, ki so bili na vrhu zveze Nato v Bukarešti, kot sta državna sekretarka Condoleezza Rice in svetovalec za nacionalno varnost Stephen Hadley.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.