Tujina

La Nina ne bo ohladila Slovenije

London, Ljubljana, 04. 04. 2008 13.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Meteorologi Združenih narodov napovedujejo, da bodo temperature zaradi vpliva morskih tokov letos nižje od tistih iz leta 2007.

El Nino in La Nina sta močna morska tokova. El Nino vpliva na otoplitev, La Nina, pod katere vplivom je letos Pacifik, pa na ohladitev.

Generalni sekretar Svetovne meteorološke organizacije Michel Jarraud je za BBC povedal, da se bo La Nina, močni morski tok v Pacifiškem oceanu, “zavlekla“ tudi v poletje. La Nina je za razliko od toplega El Nina hladen morski tok, njen učinek pa naj bi se poznal v nižjih temperaturah. Leta 2008 naj bi povprečna temperatura tako padla. Tudi pri nas?

La Nina se pojavlja periodično, zlasti na območju Pacifiškega oceana, vendar lahko ima na naš predel Evrope zgolj malenkosten vpliv. V Sloveniji se njen vpliv ne bo poznal, saj je La Nina lokalen pojav. Morda poletje pri nas ne bo ravno ekstremno vroče, vendar bo vpliv pacifiškega morskega toka minimalen,“ je za 24ur.com pojasnila klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj.

La Nina ne more preprečiti globalnega segrevanja

Nekateri strokovnjaki se sprašujejo, ali je globalno segrevanje ozračja že doseglo višek, saj naj bi bila Zemlja bolj odporna na toplogredne vplive in posege človeka. Večina znanstvenikov je nasprotno še vedno prepričanih, da se globalno segrevanje nadaljuje. “La Nina seveda ne bo rešila problema globalnega segrevanja. Svetovna meteorološka organizacija lahko sedaj posamezne vplive spremlja veliko natančneje, vendar je segrevanje ozračja potrebno analizirati na daljša časovna obdobja,“ meni dr. Lučka Kajfež Bogataj.

S slovensko klimatologinjo se strinja tudi Michel Jarraud s Svetovne meteorološke organizacije, saj podrobnejše analize kažejo, da globalne temperature še vedno občutno presegajo stoletno povprečje. “Ne smemo preučevati samo enega leta, temveč je potrebno analizirati trende skozi veliko daljša časovna obdobja. Ti pa še vedno kažejo, da se povprečna temperatura na svetu dviguje. La Nina pomeni le začasno odstopanje, vedno so bila in vedno bodo toplejša in hladnejša leta,“ je povedal Michel Jarraud.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

can
05. 04. 2008 18.58
mislm, da je že itak vse prepozno...zdj lohk sam še opazujemo, kaj nam narava vrača...žalostno a resnično...:((..sj zdj pred dvema tednoma al kdaj, vse v enem dnevu..saharski vihar, u cipru 34°C, na hrvaškem vodni tornadi, u evropi snežni viharji...hmmm, ali se nam slučajno obeta DAN PO JUTRIŠNJEM???
dankobananko
04. 04. 2008 22.21
ZA TAKO VREME SMO MI (NE)LJUDJE KRIVI SAMI KER SE NAM NEDA VEČ NITI V TRGOVINO 500m STRAN OD BAJTE IT PEŠ AL PA S KOLESOM, SAM Z AVTI SE ŠE PELEMO OKOL. PA TO NE LETI NA POSAMEZNIKE AMPAK NA USE NAS, KER SMO USI ISTI. BODMO PRJAZNI DO NARAVE PA JI VRAČIMO KAR NAM DAJE (USE LEPO). ;)
rewritable@email.si
04. 04. 2008 15.02
ko je bilo leto 2005 rekorno vroče je dr. Bogatajeva trdila, da je to dokaz za globalno segrevanje in ji je dol viselo za daljša časovna obdobja. Nasprotniki so, zanimivo, uporabili isti argument, kot ga sedaj uporablja dr. Bogatajeva. In povedo, da je treba gledati 100 letno povprečje. Na 1000 letno ali 10.000 letno pa očitno ni več tako pomembno.
kaki11@email.si
04. 04. 2008 14.55
Jaz jim ne verjamem več nič. Napovedujejo dež, zunaj sije sonce. Fak zakaj sem jih zopet poslušal da sem nesel na šiht ta k***** dežnik