Generalni sekretar Svetovne meteorološke organizacije Michel Jarraud je za BBC povedal, da se bo La Nina, močni morski tok v Pacifiškem oceanu, “zavlekla“ tudi v poletje. La Nina je za razliko od toplega El Nina hladen morski tok, njen učinek pa naj bi se poznal v nižjih temperaturah. Leta 2008 naj bi povprečna temperatura tako padla. Tudi pri nas?
“La Nina se pojavlja periodično, zlasti na območju Pacifiškega oceana, vendar lahko ima na naš predel Evrope zgolj malenkosten vpliv. V Sloveniji se njen vpliv ne bo poznal, saj je La Nina lokalen pojav. Morda poletje pri nas ne bo ravno ekstremno vroče, vendar bo vpliv pacifiškega morskega toka minimalen,“ je za 24ur.com pojasnila klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj.
La Nina ne more preprečiti globalnega segrevanja
Nekateri strokovnjaki se sprašujejo, ali je globalno segrevanje ozračja že doseglo višek, saj naj bi bila Zemlja bolj odporna na toplogredne vplive in posege človeka. Večina znanstvenikov je nasprotno še vedno prepričanih, da se globalno segrevanje nadaljuje. “La Nina seveda ne bo rešila problema globalnega segrevanja. Svetovna meteorološka organizacija lahko sedaj posamezne vplive spremlja veliko natančneje, vendar je segrevanje ozračja potrebno analizirati na daljša časovna obdobja,“ meni dr. Lučka Kajfež Bogataj.
S slovensko klimatologinjo se strinja tudi Michel Jarraud s Svetovne meteorološke organizacije, saj podrobnejše analize kažejo, da globalne temperature še vedno občutno presegajo stoletno povprečje. “Ne smemo preučevati samo enega leta, temveč je potrebno analizirati trende skozi veliko daljša časovna obdobja. Ti pa še vedno kažejo, da se povprečna temperatura na svetu dviguje. La Nina pomeni le začasno odstopanje, vedno so bila in vedno bodo toplejša in hladnejša leta,“ je povedal Michel Jarraud.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.