V intervjuju za beograjsko Politiko se je Emir Kusturica med drugim dotaknil ''velikih stvari, ki mučijo male ljudi'', kot je recimo vprašanje Kosova in Evropske unije. V pogovoru z novinarjem je pomen Kosova za Srbe primerjal s pomenom, ki ga ima za Američane Hollywood.
''Kosovo je vedno tema, za katero se je treba boriti, ker je nacionalna mitologija ključna za obstoj nekega naroda. Mitološka dimenzija Hollywooda je pravzaprav raven, ki ameriškemu narodu zagotavlja ta simbolični nivo, zaradi česar je Kosovo nekaj, čemur se nikoli ne smemo za nobeno ceno odpovedati,'' je dejal priznani režiser.
Priznal je, da je ''težko biti pameten'' glede rešitve vprašanja Kosova in dodal, da se preko Kosova rešuje skrajno zamotano stanje sveta. ''Geostrateški cilji se uresničujejo preko Kosova in naših pleč,'' sporoča Kusturica.
O Evropski uniji in Evropi Kusturica pravi, da je ''kar se mene tiče, sem Evropejec'', priznava pa, da ima težave z razumevanjem Evrope. To, da sta bili v EU Bolgarija in Romunija sprejeti pred Hrvaško in Srbijo, ga usmerja k mislim, da je ''EU prej geostrateško oziroma vojno vprašanje kot tisto, na kar mi upamo''.
Kusturica v intervjuju ni pokazal razumevanja za akcijo srbskih hekerjev, ki so na dan letošnje objave dobitnika Nobelove nagrade za književnost razglasili, da jo je dobil Dobrica Ćosić, čemur je nasedlo kar nekaj svetovnih medijev.
''Mislim, da gre za nastavljanje pasti. V Srbiji jih mnogo dela na veliki zgodovinski obveščevalni nalogi, s katero želijo s poti spraviti vsakogar, ki je prispeval k obstanku našega naroda. Tako jaz vidim to zgodbo s Ćosićem, s poti želijo spraviti vsakogar, ob komur ne morejo živeti, ker jih ogroža s svojim talentom,'' je zaključil Emir Kusturica.
O Kosovu spregovoril tudi Azem Vlasi
Trenutno je na Kosovu mirno, a še teden dni nazaj so bile razmere po streljanju na Srba v restavraciji v vasi Zrze zelo negotove. Srbi so zacementirali barikade, ki so jih postavili med srbskim in albanskim delom Kosovske Mitrovice, vse pa kaže, da se bo zaradi nedavnih incidentov na mejnih prehodih Brnjak In Jarinje zamaknilo tudi zmanjšanje enot Nata na Kosovu.
Nekdanji visoki funkcionar na Kosovu v obdobju bivše Jugoslavije Azem Vlasi je v članku za novosadski Dnevnik zapisal, da bo Srbija lahko kosovskim Srbom najbolje pomagala s tem, da prizna neodvisnost Kosova in do njega preneha voditi politiko, kakršno je izvajal nekdanji srbski predsednik Slobodan Milošević.
Po njegovih besedah je Beograd del Srbov na severu Kosova tako vznemiril, da se sedaj z barikadami in drugimi ''odpadniškimi metodami'' zoperstavljajo normalni integraciji v ustavni red Kosova.
''Ta politika je absurdna in tragikomična. Milošević, nasilen, grob, brez vizije in modrosti je resnično mislil, da bo na ta način lahko Kosovo zadržal v Srbiji,'' je zapisal Vlasi, ki nadaljuje, da so srbske oblasti Srbom na severu Kosova ''lagale, da bo ta del pripadel Srbiji''.
''Tako je tudi Milošević pred dvajsetimi leti lagal kosovskim Srbom in jih nahujskal, da so na mitingih zahtevali Kosovo v Srbiji. Prav ta politika je Kosovo prisila v razglasitev neodvisnosti,'' piše Vlasi.
Vprašal se je tudi, ali se srbske oblasti zavedajo, da bodo z vzbujanjem upanja na priključitev severa Kosova k Srbiji Albance v dolini Preševa (Srbija), ki jih je dvakrat več kot je Srbov na severu Kosova, vzpodbudili k temu, da bodo zahtevali priključitev k Kosovu.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.