Sebastian Kurz je zaradi korupcijskega škandala predsedniku države predlagal razpis predčasnih volitev v najkrajšem možnem roku. Zavzel se je, da bi bile volitve čim prej. "Najbolj resna stvar v objavljenem videu je bil odnos do zlorabe moči, do davkoplačevalcev in medijev v tej državi," je dejal ogorčeni Kurz in dodal, da se zaradi vsebine posnetka počuti osebno užaljenega.
Poudaril je, da na pogovorih s koalicijskimi partnerji svobodnjaki ni dobil vtisa, da imajo poleg odstopa dveh vodilnih članov, Heniza-Christiana Stracheja in vodje poslanske skupine Johanna Gudenusa, resnično voljo za korenite in več kot potrebne spremembe v stranki. V preteklosti se je Kurz sicer poskušal distancirati od škandalov, ki so pretresali svobodnajško stranko (FPÖ). Šlo je predvsem za afere v povezavi z njenimi uradniki ter antisemetističnimi ter rasističnimi izjavami vidnejših članov stranke.
Pritisk opozicije in ulice
Na trgu pod kanclerjevo pisarno se je zbralo več tisoč protestnikov, ki so zahtevali predčasne volitve. Kurza so k prevzemu odgovornosti pozvali tudi opozicijski voditelji. Vodja socialnih demokratov Thomas Drozda je dejal, da gre le za vrh ledene gore ter, da je kancler za posnetek vedel že 48 ur prej, a je vseeno čakal z odzivom. Kurz je sicer priznal, da je imel v preteklost že več težav s svobodnjaki, čeprav jih ni oznanjal javno. "Bilo je veliko situacij, ki jih je bilo težko pogoltniti," je povedal.
Predsednik Alexander Van der Bellen se je po srečanju s kanclerjem Sebastianom Kurzem zavzel za čimprejšnje predčasne volitve. Te naj bi bile v začetku septembra, za zdaj pa še ni znano, v kakšni sestavi bo do takrat po odstopu podkanclerja Heinz-Christiana Stracheja delovala vlada. Volitve so po njegovem mnenju potrebne za ponovno vzpostavitev zaupanja ljudi v nosilce odgovornosti, ki da so ga ti s korupcijskim škandalom prelomili.
Kurz je dejal, da predčasne volitve "niso bile zaželene, so pa nujne". Dodal je, da bo poskušal ugotoviti, kdo točno stoji za videoposnetkom, ki je inkriminiral Stracheja. Kancler želi do volitev, kot je izjavil, "povsem v miru" nadaljevati delo, skupni cilj pa da je "zagotoviti maksimalno stabilnost".
Težave svobodnjakov, ki lahko vplivajo na evropski populistični spektrum
FPÖ je ena od najbolj uveljavljenih evropskih populističnih strank, vendar je politična skupina veliko bolj učinkovita v vlogi močne opozicijske stranke, medtem ko ima v vlogi koalicijskega partnerja zgodovino afer in škandalov. Leta 2002 so bile prav tako sklicane predčasne volitve, ko je razpadlo pozicijsko razmerje med svobodnjaki in konzervativci, leta 2005 pa je stranko pretresel notranji razdor.
Ali gre za neprijeten udarec evropski populistični desnici bo jasno po volitvah v evropski parlament, je pa dogodek nedvomno povzročil nekaj preglavic Matteu Salviniju, ki si je prizadeval za ustanovitev zavezništva evropskih nacionalističnih strank, piše BBC.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.