Na Dunaju je pred predsednikom države Alexandrom Van der Bellnom prisegla nova avstrijska vlada pod vodstvom kanclerja Sebastiana Kurza. Van der Bellen je novo vlado, ki jo sestavljajo ljudska stranka (ÖVP) in svobodnjaki (FPÖ) pozval, naj spoštuje pravice manjšin ter zagotavlja blaginjo vseh v Avstriji, tudi nedržavljanov.
"Ravnanje z najšibkejšimi pokaže, koliko so resnično vredne naše vrednote," je v večminutnem govoru še dejal avstrijski predsednik.
Van der Bellen je sicer pohvalil obe stranki, ker sta v koalicijskih pogovorih v minulih tednih sodelovali in intenzivno iskali rešitve. Kot je še dejal, mora tako delovati tudi vlada.
Pokazal pa je tudi razumevanje do tistih, ki so do desne vlade skeptični ali ji nasprotujejo. "V demokraciji je pač tako, da obstajajo različna mnenja," je dejal.
Nova črno-modra vlada šteje 16 članov, od tega 13 ministrov, kanclerja in dva državna sekretarja. Sedem ministrov in kancler prihajajo iz ljudske stranke, šest iz vrst svobodnjakov. Vsaka stranka ima še po enega državnega sekretarja.
Edini član prejšnje vlade, ki je tudi v novi vladi, je 31-letni kancler Kurz, ki je postal najmlajši premier v Evropi. Vodja svobodnjakov Heinz-Christian Strache je v novi avstrijski vladi podkancler.
Ljudska stranka in svobodnjaki so končni dogovor o koaliciji dosegli v petek, dva meseca po predčasnih parlamentarnih volitvah. V novi vladi so obrambno, zunanje in notranje ministrstvo v rokah svobodnjakov, ÖVP je pristojna za pravosodje, finance in gospodarstvo. Avstrija bo pod novo vlado ostala zavezana EU, Kurz pa je za prvo pot v tujino po imenovanju za kanclerja izbral Bruselj.
Erjavec v čestitki: Veselim se nadaljevanja tesnih dvostranskih odnosov
Avstrijsko diplomacijo bo poslej vodila nestrankarska strokovnjakinja za Bližnji vzhod Karin Kneissl, ki so jo predlagali svobodnjaki. Slovenski zunanji minister Karl Erjavec ji je ob prisegi že čestital. "Veselim se nadaljevanja tesnih dvostranskih odnosov in plodnega sodelovanja z našimi avstrijskimi prijatelji," je, kot je tvitnilo zunanje ministrstvo, še zapisal Erjavec v čestitki.
Ob prisegi desne vlade pa so na več prizoriščih na Dunaju potekale demonstracije - po navedbah nekaterih medijev se jih je udeležilo kakšnih 3500, po navedbah drugih pa 6000 ljudi. Spričo demonstracij, ki jih je organiziralo več skrajno levičarskih in protifašističnih skupin, ki so se jim pridružili študenti, je bila v avstrijski prestolnici močno okrepljena prisotnost policistov.
Po navedbah policije so protesti potekali mirno in brez večjih izgredov, so pa botrovali prometnemu kaosu. Z Dunaja so sicer poročali o posameznih incidentih, kot so metanje paradižnikov, jajc in dimnih bomb, ter skandiranju "Nacisti ven" in "Nočemo nacističnih svinj" s strani levičarskih protestnikov.
Oči Evrope uprte v evropsko politiko nove avstrijske vlade
Po prisegi nove avstrijske vlade pa v več državah EU in v evropskih institucijah opazujejo, kakšno evropsko politiko bo imela črno-modra vladajoča koalicija. Ta je ob predstavitvi vladnega programa v soboto sporočila, da bo ostala zavezana EU, a bo do nje tudi kritična.
Nemška kanclerka Angela Merkel je v odzivu na novo vlado na Dunaju dejala, da bo opazovala, kakšna bo evropska politika Avstrije. Izrazila je še željo po dobrem sodelovanju s sosednjo državo. Merklova je tudi čestitala avstrijskemu kolegu Kurzu ter poudarila, da na položaj prihaja v zahtevnem času, ko se tako od njega kot od njegove vlade veliko pričakuje. Merklova je Kurza tudi poklicala po telefonu in ga povabila na obisk v Berlin.
Vodja nemških socialdemokratov (SPD) Martin Schulz se je po drugi strani na črno-modro vlado v sosednji Avstriji odzval z zaskrbljenostjo. Dodal je, da se je v številnih evropskih državah zgodil premik v desno.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je izrazil prepričanje, da bo nova avstrijska vlada v EU še naprej igrala "konstruktivno in proevropsko vlogo". To je po njegovih besedah še posebej pomembno v času, ko se bo Evropski svet bolj neposredno ukvarjal s politično občutljivimi temami, s čimer je namignil na morebitni reformi območja evra in evropske migrantske politike.
Tusk se bo z novim avstrijskim kanclerjem sešel že v torek v Bruslju, ki bo prva pot Kurza v tujino na novem položaju. Avstrijskega kanclerja bosta sprejela tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, ki se bo z njim sešel v sredo.
Tajani je sicer kritičen do programa vlade na Dunaju, ker med drugim predvideva, da bi Južni Tirolci lahko dobili avstrijsko državljanstvo. Če bi italijanski državljani, katerih materni jezik je nemščina ali retoromanščina, dobili avstrijski potni list, bi bilo to po mnenju Tajanija enostransko dejanje, ki bi sprožilo napetosti. "Evropa ima veliko napak, a obdobje nacionalizma je končano," je dejal Italijan Tajani v nedeljo zvečer za italijansko televizijo RAI3.
Francosko zunanje ministrstvo pa je izrazilo pričakovanje, da bo Avstrija v prihodnje spoštovala evropske vrednote. Avstrija bo sicer v drugi polovici prihodnjega leta predsedovala Svetu EU.
Izraelska vlada bo 'za zdaj' sodelovala z novo avstrijsko vlado
Visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid al Husein je opozoril, da odločitev novega kanclerja, da zavzame skrajna desna stališča pri vprašanjih, kot je priseljevanje, da bi pridobil podporo volivcev, predstavlja nevaren razvoj v političnem življenju v Evropi. Zeid je dejal, da gre za politiko "popolnega oportunizma", in opozoril, da bi mladi kancler lahko postal zgled drugim politikom v Evropi.
Izraelska vlada pa je sporočila, da bo za zdaj sodelovala z novo avstrijsko vlado, vendar pa bo omejila stike z ministrstvi, ki jih vodijo člani svobodnjaške stranke. Premier Benjamin Netanjahu je zunanjemu ministrstvu naročil, naj pripravi smernice, na kakšen način bo izraelska država sodelovala z novo vlado na Dunaju.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.