Kurdski borci iz sirskega mesta Kobane so sporočili, da se skrajneži samooklicane Islamske države (IS) umikajo iz določenih delov mesta. Njihov predstavnik Idriss Nassan je za britanski BBC dejal, da je IS v zadnjih dneh izgubil nadzor nad več kot 20 odstotki mesta. Ob tem so ameriške oblasti sporočile, da so v zračnih napadih na položaje IS v Kobaneju ubile na stotine skrajnežev. Napade so še okrepile. A kljub temu Kurdi in Američani opozarjajo, da skrajneži ob vsaki večji izgubi na območje pošljejo nove okrepitve. Ali bo tudi tokrat tako ali pa skrajneži res izgubljajo bitko za Kobane?
Spomnimo, da so se evropski voditelji – britanski, francoski, nemški in italijanski - in ameriški predsednik Barack Obama strinjali, da morajo storiti več, da bi v Siriji in Iraku ustavili džihadiste. Nastopati morajo z enotnim političnim stališčem, s čimer se strinjajo tudi Rusi, prav tako bodo sodelovali pri vojaškem urjenju lokalnih sil v Iraku in Siriji.
Kurdski borci soočeni s pomanjkanjem
Kurdskim borcem medtem po lastnih navedbah zmanjkuje tako streliva, orožja, hrane kot zdravstvenih pripomočkov.
Vojaške operacije čiščenja
Kurdski predstavnik Nassan je dejal, da so skrajneži v preteklih dneh nadzorovali skoraj polovico Kobaneja, po zadnjih ocenah pa imajo nadzor na še približno 20 odstotkih mestnega ozemlja. Poudaril je, da kurdske sile na vzhodu in jugovzhodu mesta izvaja operacije "čiščenja" območja.
Tudi Američani poudarjajo, da so njihovi zračni napadi uspešni, a kljub temu opozarjajo, da skrajneži ne skrivajo močne želje po zavzetju tega strateško izredno pomembnega mesta. Prav zato pozivajo k previdnosti, saj na območje ves čas dotekajo nove sile IS.
'Neločljivo povezana odločnost'
ZDA so mednarodna prizadevanja proti IS v Iraku in Siriji krstile z nazivom "Neločljivo povezana odločnost", kar po trditvah Pentagona pomeni, da so ZDA skupaj s koalicijskimi zaveznicami neomajno odločene za odstranitev teroristov IS.
Koordinator koalicijskih prizadevanj proti IS upokojeni general John Allen je priznal, da je IS v Iraku in Siriji dosegla pomemben napredek ne glede na koalicijske zračne napade, ki so se začeli 8. avgusta. Za zmago proti IS bo po generalovih besedah potreben čas.
Koalicijske sile so IS potisnile nazaj okrog jezu pri Mosulu, vendar pa imajo teroristi taktično pobudo na drugih bojiščih. Allena najbolj skrbi iraška provinca Anbar, kjer je IS dosegla največ.
Allen je ponovil, da vojaška sila sama po sebi ne bo dovolj za zmago. Zračni napadi so trenutno namenjeni le kupovanju časa, poleg njih pa bo potrebno zaustaviti dotok terorističnih borcev in denarja ter zoperstavljanje ideologiji skrajnega islamizma.
Turčija še naprej okleva
Če skrajnežem IS uspe zavzeti mesto, bo nadzorovala neprekinjen pas ozemlja od zahodnega Iraka v notranjost Sirije. V njenih rokah bi bilo tako tudi več položajev ob meji s Turčijo. Ta sicer še vedno okleva glede vključitve v koalicijo držav pod vodstvom ZDA, ki ukrepajo proti IS. Turška vlada kot pogoj za podporo koaliciji med drugim navaja obljubo ZDA, da bodo ukrepale proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu. Turčija je poleg tega oprezna tudi glede kurdskih borcev, ki naj bi bili povezani s Kurdsko delavsko stranko (PKK).
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.