Kurdska poveljnica Baharin Kandal je za britanski BBC dejala, da so ob pomoči zračnih napadov koalicijskih sil pod ameriškim vodstvom uspeli skrajneže samooklicane Islamske države (IS) skoraj že v celoti potisniti iz mesta Kobane, ki leži na strateško izredno pomembnem območju ob sirsko-turški meji. Skrajneži še naprej držijo svoje položaje le v dveh manjših naseljih na vzhodu Kobaneja, je dejala.
V telefonskem pogovoru z britansko novinarko je poudarila, da upa, da bodo mesto kmalu osvobodili. Dejala je, da so prejeli pošiljko orožja in potrebnih zalog streliva, hrane in zdravil. Prav tako so v mesto prišle nove, spočite okrepitve kurdskih borcev. Na vprašanje, kako so prišli do zalog in kdo jim jih je poslal, je odločno dejala, da tega podatka ne bo razkrila.
Novinarka BBC, ki se nahaja na turški strani, sicer poroča, da lahko še naprej opazujejo srdite boje med kurdskimi borci in džihadisti IS. 32-letna kurdska poveljnica, ki vodi boje le na vzhodu mesta in ne za celotni Kobane – tu je namreč glavna 40-letna Narin Afrin –, je polna optimizma. Prav tako begunci iz Kobaneja, ki upajo, da se bodo lahko v naslednjih dneh vrnili na svoje domove.
Novi komisar Združenih narodov (ZN) za človekove pravice Zeid Ra'ad al Hussein je medtem sporočil, da je IS "potencialno genocidno gibanje". IS je opisal kot "antitezo človekovih pravic". "Način, kako so razširili svoje lovke v druge države, kako uporabljajo družbena omrežja in svetovni splet za pranje možganov in rekrutiranje ljudi s celega sveta, razkriva, da je IS produkt sprevržene in smrtonosne združitve nove oblike nihilizma z digitalno dobo," je še poudaril.
ZDA v neposrednih pogovorih s sirskimi Kurdi
Tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki je včeraj sporočila, da je neimenovani uradnik zunanjega ministrstva ZDA minuli konec tedna opravil prve neposredne pogovore s skupino sirskih Kurdov, ki se ostro spopadajo z IS za mesto Kobane. Dosedanji pogovori s predstavniki kurdske Stranke demokratične zveze so potekali preko posrednikov, tokrat pa prvič neposredno.
Psakijeva drugih podrobnosti ni razkrila. Na vprašanje, ali so govorili tudi o oboroževanju kurdskih borcev, ki se proti IS borijo na tleh ob pomoči koalicijskih zračnih napadov, pa je Psakijeva odgovorila, da še niso tako daleč.
Pogovori so potekali v Parizu, State Department pa ni ne potrdil ne zanikal, ali je bil morda neimenovani uradnik kar državni sekretar John Kerry, ki je bil v Parizu nazadnje v ponedeljek.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.