
Kot je dejal predsednik kurdskega parlamenta Adnan al Mufti, je predlagani osnutek ustave "velik korak" za iraške Kurde, čeprav ne izpolnjuje vseh njihovih pričakovanj.
Kurdi so se med pogajanji o novi iraški ustavi zavzemali za pravico do samoodločbe in federalne samostojnosti te severne iraške regije. Prav tako so se zavzemali za vključitev z nafto bogatega Kirkuka v kurdsko regijo. Vendarle so nato tudi po mednarodnem pritisku popustili in zmanjšali svoje zahteve.
Zatem je prišlo do soglasja s šiiti, kar je pomenilo, da bo iraški parlament lahko novo iraško ustavo sprejel tudi brez soglasja sunitov. Iraški poslanci so se sicer v ponedeljek zvečer ob predaji osnutka ustave za potrditev v parlamentu odločili, da potrjevanje preložijo še za tri dni, do četrtka, da bi dosegli soglasje tudi s suniti.
Iraški parlament naj bi ustavo zdaj zagotovo potrdil v četrtek, četudi brez sunitov. Vsi upajo, da bodo ustavo potrdili tudi suniti in s tem državi zagotovili stabilnost. K temu je pozval tudi iraški predsednik Džalal Talabani.
V spopadih v Bagdadu 15 mrtvih

V napadu upornikov v Iraku na policiste na zahodu Bagdada je bilo po zadnjih podatkih iraških varnostnih sil ubitih 15 ljudi, 59 pa je bilo ranjenih. Med ubitimi so tudi trije iraški policisti, med ranjenimi pa jih je 13, je povedal predstavnik iraškega notranjega ministrstva.
Kot je že pred tem povedal načelnik oddelka iraške policije v bagdadski četrti Hadra, Taleb Thamer, sta policiste najprej napadla dva samomorilska napadalca v dveh avtomobilih, napolnjenih z eksplozivom. Nato so uporniki policiste napadli še s pehotnim orožjem in protitankovskim orožjem. Boji so se končali šele po nekaj urah.
Spopadi privržencev Al Sadra z lokalnim prebivalstvom
Med privrženci skrajnega šiitskega klerika Moktade al Sadra in lokalnim prebivalstvom se je v Nadžafu na jugu Iraka vnel spopad, v katerem je bilo ubitih pet Iračanov, sedem pa jih je bilo ranjenih. Spopad je izbruhnil, ko so trgovci v starem delu mesta demonstrirali proti privržencem Al Sadra, ki so poskušali ponovno odpreti svojo lokalno podružnico. Incident bi lahko resno vplival na sprejem nove iraške ustave. Podružnico so zaprli lani po srditem uporu pod vodstvom al Sadra proti ameriški vojski.
Iz protesta zaradi spopada je 21 šiitskih poslancev napovedalo, da do nadaljnjega ne bodo opravljali svojih dolžnosti. Pridružil se jim je tudi minister za promet Salam al Malik, ki je iz protesta začasno odpovedal svoje delo v iraški vladi. Na delo naj bi se vrnili šele, ko bo šiitska vlada zagotovila, da ne bo kaznovala odgovornih za spopad.