Po zavzetju že zadnjega predela ozemlja v rokah islamskih skrajnežev in dokončnem ozemeljskem porazu kalifata, katerega nastanek so pred petimi leti oznanili pripadniki Islamske države, sirski Kurdi sedaj pozivajo, naj se ustanovi posebni mednarodni tribunal, na katerem bodo sodili islamskim borcem.
Sodili bi jim za številne zločine, kot so posilstva, usmrtitve, ugrabitve: "Pozivamo mednarodno skupnost k vzpostavitvi posebnega mednarodnega tribunala na severovzhodu Sirije, ki bi sodil teroristom," je za AFP dejala sirsko-kurdska administracija. Na ta način bo "sojenje vodeno pošteno in v skladu z mednarodnim pravom in pogodbami o človekovih pravicah".
Kurdsko-arabske Sirske demokratične sile so v štirih letih bojev proti džihadistom pridržale na tisoče islamskih borcev, med njimi naj bi bilo tudi okoli 1000 tujcev, ti pa naj bi prihajali iz 50 različnih držav. Medtem ko se borci nahajajo v zaporih, so otroci in ženske, povezani s skrajneži, naseljeni v taboriščih za notranje razseljeno prebivalstvo. Samo v taborišču Al-Hol naj bi se po zadnjih podatkih tako nahajalo več kot 9000 tujcev, med njimi pa je kar 6500 otrok. Kurdska administracija že dlje časa opozarja, da so taborišča prenapolnjena, zmogljivosti za pridržanje tolikšnega števila ljudi pa nimajo.

A matične države tujih borcev jih v veliki večini niso pripravljene sprejeti nazaj, saj predstavljajo veliko varnostno tveganje, poleg tega pa ideji vračanja tujih borcev javnost v večini ni naklonjena. "Kurdska administracija na severovzhodu Sirije poziva mednarodno skupnost, naj prevzame svojo odgovornost," so dejali v ponedeljek: "A na žalost odziva ni bilo." Sedaj pa tako pozivajo države, naj podprejo ustanovitev mednarodnega tribunala. Pri tem omenjajo možnost sodelovanja tujih sodnikov z lokalnimi.
Strokovnjak na področju tranzicijskega prava Joel Hubrecht ocenjuje, da je ideja mednarodnega tribunala sicer v teoriji dobra, a "na severovzhodu Sirije to ni realistično". Vzpostavitev tovrstnega tribunala zahteva čas, zagotoviti zaščito prič na z vojno upostošenih območjih pa je izjemno težko, poleg tega administracija ni mednarodno priznana.

V preteklosti so sicer že bili vzpostavljeni mednarodni tribunali, med njimi najbolj znano Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Mednarodni tribunal za vojne zločine v Ruandi.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.