
Na Kubi se je začelo sojenje vodstvu psihiatrične bolnišnice, v kateri je pred dobrim letom umrlo 26 varovancev. Razlog: podhladitev in posledično poslabšanje kroničnih bolezni, ki so privedle do smrti.
Lani januarja so na tem po navadi izredno vročem otoku temperature padle na 3 stopinje Celzija, kar je marsikoga presenetilo, poroča tuja tiskovna agencija Reuters. Presenečeno je bilo tudi vodstvo bolnišnice, saj na zalogi niso imeli odej, na stavbi pa so ponekod manjkala okna in vrata. Kubanci so bili nad dogodkom ogorčeni, saj se oblasti in zaposleni niso primerno odzvali ob izrednih razmerah. Bolnišnica je sicer v Havani, v času incidenta pa je v njej bivalo okoli 2.500 bolnikov.
V državi je izbruhnil škandal, saj je do takrat njihov brezplačni zdravstveni sistem veljal za prijaznega in humanega. Incident je razkril, da sistem le ni tako dober, kot so ga kubanske oblasti želele predstaviti tako domači kot svetovni javnosti.
Na sodišču se bodo zagovarjali tako zdravniki kot direktor psihiatrične bolnišnice. Pred poroto bodo pričali tudi svojci žrtev, ki upajo, da bodo odgovorni pravično kaznovani.
Sojenje se je začelo v času, ko so se oblasti odločile, da se odprejo zasebnemu sektorju in ko so odpustile okoli 500.000 zaposlenih v javnem sektorju. Med njimi so tudi taki, ki so bili zaposleni na ministrstvu za zdravje, poroča tuja tiskovna agencija Reuters. Nekdanji predsednik Fidel Castro je leta 1959 po kubanski revoluciji uvedel sistem brezplačne zdravstvene oskrbe, ki naj bi pokazal na vse napake in nepravičnost zahodnega zdravstva.
A gospodarska kriza je prizadela tudi Kubo. Zdravstveni sistem se je soočal s pomanjkanjem zdravil in drugih zalog. Raul Castro, Fidelov brat in njegov naslednik, meni, da gre za posledico dolgoletnega embarga, pod katerim so živeli.
Da so varovanci v psihiatrični bolnišnici umrli, so prvi javnosti razkrili aktivisti človekoljubnih organizacij. Oblasti so nato njihove navedbe potrdile in celo dodale, da je preiskava pokazala številne pomanjkljivosti v bolnišnici, obljubile pa so tudi, da bodo krivce primerno kaznovali.
Kubo je lanskega januarja zajelo hladno obdobje, na katero pa ta zdravstvena ustanova očitno ni bila pripravljena. Predstavniki človekoljubnih organizacij menijo, da so za smrt varovancev odgovorni tudi tisti na višjih položajih, ki pa za neukrepanje očitno ne bodo odgovarjali. Dodali so, da je absurdno, da so varovanci psihiatrične bolnišnice umrli zaradi podhladitve v državi, kjer prevladujejo visoke temperature. Oblastem in zaposlenim v bolnišnici očitajo, da se niso pravočasno odzvali na ekstremne vremenske razmere in niso uspeli zaščititi svojih varovancev.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.