Vlada namerava uporabo evra kot plačilnega sredstva postopno omogočiti v vseh turističnih centrih in večjih mestih - morda celo tudi v prestolnici Havani - s tem pa je sprožila namigovanja, da utegne evro postopoma povsem nadomestiti ameriški dolar.
"Prepričan sem, da se kubanska vlada želi otresti dolarja," je izjavil nek neimenovani kubanski ekonomist, ki pa je dodal, da se to še ne bo zgodilo kmalu. Kot je pojasnil, je "gospodarstvo zelo odvisno od dolarjev, ki jih iz ZDA svojim svojcem pošiljajo kubanski izseljenci - samo lani je na tak način v državo prišlo kar 700 milijonov dolarjev". Poleg tega pa si kubanski turizem kljub uradni prepovedi potovanja Američanov na ta karibski otok želijo obiska čim večjega števila Američanov.
Eksperiment z evrom je stekel že v začetku leta, vendar pa je bila uporaba evra sprva omejena le na nekatere hotele v Varaderu, velikem hotelskem kompleksu kakih 160 kilometrov vzhodno od Havane. Ker je eksperiment uspel, pa bo evro odslej plačilno sredstvo v vseh hotelih v Varaderu, ki ima skupaj kar 16.000 sob. Lani je Kubo obiskalo 1,75 milijona turistov, od tega pa jih je kar 43 odstotkov letovalo v Varaderu.
Kot je pojasnil kubanski minister za turizem Ibrahim Ferradaz, bo "široka uporaba evra prispevala k temu, da se bodo turisti iz Evrope - ti predstavljajo kar 55 odstotkov vseh gostov - počutili bolj sproščeno tudi med dopustom. Upamo, da bo evro do leta 2003 postal plačilno sredstvo v vseh turističnih središčih."
Sicer Kuba že leta 1999 kot prva južnoameriška država omogočila opravljanje vseh finančnih transakcij s članicami Evropske unije v evrih. Kubanski voditelj Fidel Castro je maja 1999 na vrhu EU-Latinska Amerika v Rio de Janeiru napovedal, da bo evro "pripomogel k temu, da se bomo otresli privilegijev in tiranije dolarja". ZDA so pred skoraj 40 leti proti Kubi sprejele gospodarske sankcije, kubanska vlada pa je šele leta 1993 zaradi pomanjkanja deviz za nakup hrane, nafte in drugih izdelkov dovolila uporabo dolarja pri vseh plačilih vzporedno z domačim pesom.