Britanski premier David Cameron se je danes ob predstavitvi dolgo pričakovanega poročila v imenu vlade opravičil za smrt civilistov, ki so jih na "krvavo nedeljo" januarja 1972 v Londonderryju na Severnem Irskem ubili britanski vojaki. Njihova smrt po besedah Camerona ni bila ne upravičena, niti ni opravičljiva. Pred poslanci spodnjega doma britanskega parlamenta je izrazil "globoko obžalovanje" za poboj na Severnem Irskem in v poslanski zbornici poudaril, da je bil glede na preiskavo napad britanskih vojakov glneupravičen.
Po njegovih besedah je poročilo pokazalo, da ni nobenega dvoma o tem, kaj se je zgodilo omenjenega januarskega dne; britanski vojaki so streljali prvi in celo ubili ranjene protestnike, ki so skušali zbežati.
Kot je pristavil, gre za pretresljive zaključke, ki jih je mogoče prebrati po 12-letni preiskavi, ter da mu je "globoko žal" za to, kar se je zgodilo, saj nobena izmed žrtev ni bila oborožena, britanski vojaki pa niso izdali nobenega opozorila.
Poudaril je tudi, da je sicer domoljub in odločen podpornik britanske vojske, vendar po njegovih besedah britanske vojske ne braniš tako, da "braniš neopravičljivo".
Preiskava trajala kar 12 let
Komisija pod vodstvom angleškega sodnika lorda Marka Savillea je v minulih 12 letih zaslišala več kot 900 prič in prejela pričevanja okoli 2.500 ljudi. Danes pa so prišle na dan njene ugotovitve o spornem incidentu izpred skoraj 40 let, ko so britanski vojaki januarja 1972 v Londonderryju v izredno spornih okoliščinah streljali na skupino severnoirskih katoliških protestnikov in jih 14 ubili. Gre za dogodek, ki se je v zgodovino zapisal kot "Krvava nedelja" (Bloody Sunday).
Sam dogodek, pa tudi vztrajanje britanskih oblasti, da je šlo zgolj za samoobrambo vojakov pred oboroženimi člani Irske republikanske armade (Ira) je močno ujezila katoliško manjšino na Severnem Irskem in Iro spodbodla k še bolj brutalni kampanji za osvoboditev izpod britanske nadvlade. Leto 1972 se je v zgodovino zapisalo kot najbolj smrtonosna prelomnica v štiri desetletja trajajočem konfliktu.
Streljali povsem neupravičeno
Kot sicer še razkriva danes objavljeno poročilo, nihče izmed ubitih ni predstavljal kakšne resne grožnje britanskim vojakom, vendar pa preiskava nobenega od vojakov ni podrobneje obtožila nezakonitega uboja. Ugotavlja, da so v večini primerov britanski vojaki neupravičeno streljali in tudi brez primernega opozorila. V nekaterih primerih pa je prišlo tudi do tega, da vojaki o posledicah niso razmišljali.
Odgovor tako sedaj čaka vprašanje, ali bo to najobsežnejše in najdražje poročilo v britanski pravni zgodovini - pripravljalo se je 12 let, obsega kar 5.000 strani, stalo pa je več kot 190 milijonov britanskih funtov - zacelilo rane, ki jih je utrpela katoliška skupnost, in pripomoglo k dokončnem miru na Severnem Irskem, ali bo zanetilo še več sodnih sporov.
Najpomembneje, da se to ne ponovi nikjer in nikoli
Predsednik Sinn Feina Gerry Adams je poudaril, da so pretekle laži pristale na "smetišču zgodovine", poročilo pa je pozdravil tudi irski premier Brian Cowen. Po njegovem mnenju objava poročila pomeni "osvoboditev resnice".
Namestnik severnoirskega prvega ministra in politik katoliškega Sinn Feina Martin McGuinness je še pred objavo izrazil prepričanje, da poročilo ne bo vplivalo na nove delitve. A je po njegovih besedah potrebno tudi zagotoviti, da se nikjer ne bi ponovila podobna nasilna dejanja.
Kritični so bili po drugi strani v Demokratični unionistični stranki (DUP), katere vodja Peter Robinson je sicer severnoirski prvi minister. Prepričani so, da bo preiskava ustvarila "hierarhijo žrtev" na Severnem Irskem.
Poročilo so že pozdravili v Londonderryju, drugem največjem severnoirskem mestu, kjer so se svojci ubitih pridružili vsem ostalim, ki so čakali na ugotovitve komisije. Objavo britanskega poročila so pozdravili tudi v ZDA, kjer so tudi izrazili upanje, da bo tudi prispevalo k spravi na Severnem Irskem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.