Več deset tisoč prorežimskih protestnikov je na osrednjem trgu v sirski prestolnici Damask in v več drugih mestih protestiralo proti sankcijam Arabske lige proti Siriji. Jezni protestniki pa so ponoči napadli več tujih veleposlaništev.
Sirske varnostne sile so v mestu Hama streljale na protestnike, ki so vzklikali slogane proti predsedniku Bašarju al Asadu in ubile štiri udeležence. Po poročanju aktivistov so varnostne sile prisilile množico demonstrantov, med katerimi so bili predvsem javni delavci in študentje, priti na osrednji trg v mestu. Ko se je skupina izgrednikov ločila od glavnine in vzklikala geslo: "Ljudstvo zahteva padec režima,“ ter nato zbežala v stranske ulice, ji je vojska sledila in štiri ustrelila.
Sirska državna televizija poroča, da so se Sirci zbrali na javnih shodih s tem izrekli nasprotovanje sklepu Arabske lige, da osami Sirijo. Za nerede sirske oblasti dolžijo "teroriste“ in s strani tujih sil podprte islamske militantne struje, ki so po njihovem poročanju krive za poboj 1.100 vojakov in policistov. Sirske oblasti so v času od začetka revolucije in pozivov k večji politični svobodi prepovedale večino neodvisnih medijev. Po poročanju nacionalne televizije si sirske oblasti prizadevajo tudi za krizni sestanek vodij Arabske lige, da bi se pogovorili o nemirih v Siriji.
Arabska liga pa se bo v torek sešla s predstavniki sirske opozicije, a poudarjajo, da je še prezgodaj, da bi opoziciji, čeprav je bila Asadova administracija izključena iz lige, dali veljavo legitimnih oblasti.
Napad in vdor na območje svojega veleposlaništva je ostro obsodila Savdska Arabija. Turčija pa je zaradi napadov na zagovor poklicala sirskega veleposlanika v Ankari ter mu izročila uradno protestno noto, v kateri je zahtevala zaščito svojih diplomatskih misij. Zahtevala je tudi, da napadalce poiščejo ter jih predajo roki pravice. Tudi Francija je na zagovor poklicala sirskega veleposlanika, ki ga je "spomnila na sirske mednarodne dolžnosti".
Noč razvnetih strasti v Damasku
Protestniki so se po tem, ko je Arabska liga izrekla sankcije Siriji in ji odvzela članstvo, v soboto znesli tudi nad veleposlaništvi članic Arabske lige. Najprej so se zbrali pred katarskim veleposlaništvom in prepevali sirsko državno himno. Nato je skupina izgrednikov poskušala vdreti v prostore veleposlaništva, a je policija razjarjeno množico razgnala s solzivcem. Demonstranti so se nato odpravili k savdski ambasadi. Protesti so izbruhnili tudi na območjih mest Aleppo, Homs, Tartus, Latakia in Al Hasakah.
Več sto demonstrantov je vzklikalo slogane v podporo predsedniku Asadu, nato pa so pretepli varnostnika in vdrli v prostore savdske ambasade v Abu Rummanehu, le tri ulice proč od predsedniških prostorov in v enem najbolj varovanih predelov sirske prestolnice.
Čeprav ni članica Arabske lige, je kakšnih tisoč razjarjenih protestnikov s steklenicami in kamenjem napadlo tudi turško veleposlaništvo v Damasku, napadli pa so tudi konzularne prostore v mestu Aleppo in častno veleposlaništvo v Latakiji. Pred veleposlaništvom naj bi po navedbah medijev zažgali tudi turško zastavo.
Po večletnih postopnih prizadevanjih za otoplitev odnosov med Sirijo in Turčijo je turška stran letos izrecno zaostrila odnose z Damaskom s tem, da je najostreje obsodila trdo vladno zatiranje mirnih protestov, saj se je turška stran bala, da bi nasilje prešlo meje ter prešlo v močno etnično in sektaško razcepljenost. Vodje sirske opozicije so se sestali tudi v Istanbulu in tam ustanovili Sirski nacionalni svet, Turčija pa je ponudila tudi zatočišče oficirjem, ki so se odločili pred nasiljem pobegniti prek sirske meje.
Sankcije Siriji korak do rešitvi krize?
Arabska liga je v soboto Siriji suspendirala članstvo v tem vsearabskem svetu, saj Sirija ni spoštovala dogovora o prenehanju nasilja nad protestniki. Sankcije bodo v veljavo stopile v sredo, 16. novembra. Arabska liga je v poslanici pozvala tudi vse članice, da iz Sirije umaknejo vse svoje diplomatske odposlance, uradnemu Damasku pa bodo do izpolnitve mirovnega načrta naložene tako gospodarske kot politične sankcije.
V prizadevanjih, da se Sirija ne bi izmaknila sankcijam, se je v pogovore z libanonskimi finančnimi krogi vmešal tudi uradni Washington. Večina libanonskih in jordanskih bank ima več poslovalnic v Siriji, tam pa so jih odprle pred šestimi leti, ko je uradni Damask ukinil omejitve tujih deležev v bančnem sektorju.
Glavni koordinator sirskega uporniškega gibanja Louay Hussein je ob odločitvi Arabske lige povedal, da s tem sirska situacija dosega novo raven. "S tem je postalo sirsko vprašanje mednarodno vprašanje, tako pa se odpirajo možnosti za posredovanje mednarodne skupnosti in Združenih narodov,“ je poudaril Hussein.
Arabska liga je v začetku novembra sirskega predsednika Bašarja al Asada pozvala, naj v dveh tednih umakne vojsko iz mest, konča vsakršno nasilje v državi, izpusti politične zapornike ter vstop v državo dovoli neodvisnim opazovalcem in tujim novinarjem. To pa se ni zgodilo, čeprav je Damask ta načrt oziroma predlog sprejel.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.