V triurnem nočnem spopadu na severozahodu mesta Idlib ob meji s Turčijo je bilo ubitih sedem predstavnikov varnostnih sil, pet oboroženih upornikov in trije civilisti. Še pet civilistov je padlo pod streli vladne vojske v Homsu, kjer so po petih dneh pripora policijske oblasti družini izročile truplo nekega moškega.
Po podatkih Združenih narodov so sirske oblasti obtožili gnusnega in sistematičnega izvajanja nasilja, usmrtitev in priprtja vsaj 14.000 Sircev. Uradni Damask zatrjuje, da so nasilje uporabili proti "terorističnim skupinam“, ki si prizadevajo v državi zanetiti državljansko vojno, v spopadih pa je bilo od začetka marčevskih protestov do danes ubitih 1100 vojakov in policistov.
Arabska pomlad in upori proti oblastem so se januarja razplamteli v Tuniziji in od tedaj s strmoglavljenjem režimov v Egiptu, Libiji in Jemnu temeljito preoblikovali politično podobo Bližnjega vzhoda. Sirija se v zadnjih mesecih sooča z vse hujšim pritiskom mednarodne javnosti, ki je državo osamila, vendar pa naporom navkljub uradni Damask nadaljuje s prelivanjem krvi in še ni sedel za pogajalsko mizo z opozicijskimi uporniki.
Po poročanju državne agencije Sana so sirski varnostni organi izpeljali obširno operacijo, v "terorističnih“ napadih pa naj bi aretirali več skrajnežev in onesposobili številne bombe ter eksplozivna telesa ob cestah ter v stavbah. Posebne enote so v mestu Tel Kalakh zajele več deset iskanih organizatorjev, ki jih bremenijo tihotapstva orožja, drog in oboroženih vojakov iz Libije v Sirijo.
Specialci naj bi priprli tudi 14 strelcev, ki so po navedbi agencije krivi pobojev ter ugrabitev civilnega prebivalstva in vojakov. Posebne enote so se med drugim spopadle s "teroristi“ v mestu Idlib, v spopadu pa je bil ranjen pripadnik varnostnih sil. V mestu Hama so onesposobili več bomb v centru mesta, dve bombi pa sta eksplodirali – ena v času, ko je mimo športnega stadiona peljala varnostna patrulja, dve osebi pa sta bili pri tem ranjeni. V mestu Latakia je eksplozija pred trgovino s tehničnim materialom terjala dve življenji.
Opozicijski Svet narodne enotnosti je poudaril, da izolacija države že kaže pozitivne rezultate in napredek, tako zahtevajo še nadaljnje zaostrovanje ukrepov proti vladi v Damasku, za podporo pa je pozval tudi Rusijo. Predsednik sveta Burhan Galiun je poudaril, da se bo Sirija po padcu Asada distancirala od proti zahodno nastrojenega Irana in Hezbolaha, prizadevali pa si bodo zbližati in okrepiti sodelovanje z Arabsko ligo ter sunitskimi državami.
Sirija je s Teheranom stkala tesne vezi že takoj po islamski revoluciji leta 1979, mednarodna skupnost, predvsem ZDA, pa uradni Damask obtožuje tega, da redno oskrbuje Hezbolah z orožjem. Proti zaostrovanju sankcij in pritisku proti Siriji so v Združenih narodih glasovale le štiri države. Rusija ne odobrava zahodnih prizadevanj in "opravičil za vojaško posredovanje proti Siriji“, saj bi sleherno posredovanje bilo po njihovem mnenju prenagljeno in pristransko.
Arabska liga je medtem potrdila sveženj novih ukrepov proti Siriji. Sirija ima samo še do nedelje čas, da podpiše iniciativo o končanju spopadov, med sankcijami, ki jih nalagajo donedavni članici, pa so prepoved potovanj in zamrznitev premoženja 19 novim sirskim veljakom, podprli pa so tudi polovično zmanjšanje števila preletov sirskih letal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.