Do samomorilskega bombnega napada na izraelski avtobus je prišlo blizu romarskega in svetega judovskega kraja, groba rabina Šimeona Bara Johe, v bližini mesta Safet na severu Izraela. Poleg devetih mrtvih, je ranjenih najmanj 40 ljudi.
Po pričevanjih je v eksploziji razneslo ves zadnji del avtobusa, nato pa je zagorel. V avtobusu je bilo precej vojakov, ki so se peljali v vojaško bazo na sever Izraela. Odgovornost za napad je prevzela skrajna islamska organizacija Hamas.
Tiskovni predstavnik Hamasa Abu Šanab je akcijo utemeljil s tem, da so napadi Palestincev posledica nenehnih izraelskih napadov in kriminalnih dejanj. Pri tem ne gre za maščevanje, to je način upora proti izraelski okupaciji, je še dejal Šanab in dejal, da je današnji napad odgovor na vdor izraelskih vojakov na ozemlje Palestine.
Na dogodek se je odzval tudi izraelski premier Ariel Šaron, ki je dejal, da bodo primer posebej obravnavali, od obrambnega ministra pa pričakuje poročilo. Po Šaronovih besedah bodo na teroristične akcije še vedno odgovarjali z vsemi možnimi sredstvi.
Napada na severu Izraela in v vzhodnem Jeruzalemu je medtem že ostro obsodil nemški zunanji minister Joschka Fischer. Menil je, da spodkopavata poskus politične rešitve bližnjevzhodne krize. Svet judovskih naseljencev na Zahodnem bregu in v Gazi pa je v sporočilu za javnost pozval k množičnemu izgonu Palestincev zaradi okrepljenih napadov na izraelske cilje.
Streljanje v Jeruzalemu
Le nekaj ur po napadu na avtobus je po poročanju izraelskega radia palestinski napadalec v bližini vhoda v starejši predel vzhodnega Jeruzalema streljal na izraelske varnostne sile. Ti so na streljanje takoj odgovorili in napadalca ubili, poleg njega sta bila v streljanju ubita še en Palestinec in en Izraelec, štirinajst ljudi pa je ranjenih. Kot je povedal nek taksist, ki je bil priča dogodku, je napadalec skočil z motornega kolesa in začel streljati vse povprek.
Cepljenje proti črnim kozam
Kot piše izraelski časnik Mariv, izraelski varnostni organi prebivalcem svetujejo, naj se v primeru ameriškega napada na Irak cepijo proti črnim kozam. Opozorilo utemeljujejo z možnostjo, da bi Irak utegnil Izrael napasti z biološkim orožjem. O množičnem cepljenju naj bi razpravljali tudi v knesetu.
Tudi v Nablusu in drugod se nadaljuje nasilje
Izraelske sile so ponoči v Nablusu nadaljevale obsežno akcijo iskanja domnevnih palestinskih skrajnežev. Po vojaških virih so izmed 50 doslej prijetih za nadaljnje zasliševanje izločili približno deset ljudi. Izraelska vojska je nadaljevala z rušenjem hiš samomorilskih napadalcev in njihovih bližnjih sorodnikov.
V Hebronu pa so izraelski vojaki ob ponovni uvedbi policijske ure ubili nekega Palestinca. Palestinski voditelj Arafat je akcijo označil za zločin.
V več napadih na Izraelce je bilo skupno ranjenih deset Izraelcev. V eksploziji bombe na daljinsko vodenje, ki je odjeknila v Nablusu, so bili ranjeni trije izraelski vojaki, ki so sodelovali v operaciji iskanja domnevnih palestinskih aktivistov, blizu Ramale pa so bili prav tako v eksploziji bombe ranjeni štirje Izraelci v reševalnem vozilu.
V bližini judovskega naselja Avne Hefec severozahodno od Nablusa je bil med vožnjo z avtomobilom ranjen judovski naseljenec, v posredovanju v incidentu pa sta bila nato ranjena še dva izraelska vojaka.
V Gazi so ubili oboroženega Palestinca, ki je skušal z morske strani vdreti v judovsko naselbino v Gazi. Palestinec je bil v potapljaški opremi in oborožen s puško in granatami.