Ruske posebne enote so po neuspešnih pogajanjih z ugrabitelji, ki so zahtevali umik ruskih enot iz Čečenije in izpustitev somišljenikov v Ingušetiji, 3. septembra 2004 vdrle v poslopje, sledilo je več ur eksplozij in streljanja.
Umrlo 334 ljudi, med njimi več kot 180 otrok
Varnostne sile so teroriste na koncu obvladale, a ob tem so visok krvni davek plačali zajeti talci. Umrlo jih je 334, med njimi več kot 180 otrok, več kot 700 ljudi je bilo ranjenih. Poleg civilistov je življenje v enem izmed najbolj grozljivih dogodkov v sodobni ruski zgodovini izgubilo tudi več pripadnikov varnostnih sil.
Šolska telovadnica, ki je bila glavno prizorišče tragedije, kjer so ugrabitelji pred vdorom ruskih enot talce zadrževali brez vode, hrane in nujnih zdravil, je danes spominsko obeležje. Tam le nekaj zarjavelih košarkarskih košev in zogleneli letvenik spominjajo, da je tukaj nekdaj potekal pouk športne vzgoje. Nad uničeno telovadnico so postavili streho, podprto s pozlačeno kovinsko konstrukcijo.
Šolsko leto se v Beslanu prične mesec dni kasneje kot drugod po državi
Okoli 37.000 prebivalcev Beslana se vsak dan še vedno z bolečino spominja pokola, ki je vzel toliko njihovih otrok. Mesto je tudi za vedno spremenil. Poleti v Beslanu ni več nobenih veselih dogodkov, praznovanje rojstnih dni ob začetku septembra prestavljajo. Tudi šolsko leto se v Beslanu začne mesec dni kasneje kot drugod po državi.
Dogodek pa mesto po 15 letih tudi deli. V lepem novem šolskem poslopju so se med drugim poklonili tudi umrlim pripadnikom ruskih posebnih sil in po njih poimenovali razrede, šolski hodnik pa opremili z njihovim fotografijami. Kar jezi nekatere svojce žrtev.
"Želimo, da se ta propaganda neha," je povedala Ela Kesajeva iz združenja žrtev Glas Beslana, ki je morala pred 15 leti tri dni čakati, da je izvedela, da so umrli trije njeni svojci. Kot je dejala, terjajo obsodbo odgovornih za žrtve. Sama ima vse od tragedije občutek, da je bila dvakrat žrtev – najprej žrtev teroristov in nato še žrtev lastne države, ki ni bila sposobna zaščititi mesta.
Evropsko sodišče razsodilo v prid žrtev
Obrnila se je tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je leta 2017 razsodilo v njen prid. Sodniki v Strasbourgu so ugotovili resne napake v odzivu ruskih oblasti na obleganje šole v Beslanu. Odredilo je, da mora Rusija plačati tri milijone evrov odškodnine 409 preživelim talcem in svojcem ubitih. Rusija je sodbo priznala šele več mesecev kasneje.
Oblasti v Beslanu, ki leži nekaj ur vožnje od nemirne Čečenije, so sicer danes – kljub temu da se Rusija sooča z vračanjem borcev Islamske države iz Sirije in Iraka – prepričani, da se kaj takega kot pred 15 leti ne bi več moglo zgoditi. "Danes je vse varno. Putin in varnostne službe imajo vse pod nadzorom," je povedal Stanislav Cebojev z mestne uprave.
A Kesajeva v tem vidi le polovično resnico. "Putin tragedijo iz Beslana danes izkorišča za svojo korist in moč. Z njim je izginil terorizem, pa tudi svoboda," je dejala.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.