Pri množičnem vdoru afriških priseljencev na špansko eksklavo Ceuta na severu Maroka je bilo po podatkih policije ubitih najmanj pet ljudi, več deset jih je bilo ranjenih. Na prebežnike naj bi nekdo streljal, iz katere strani so prišli streli, za zdaj ni znano, sta ločeno sporočili tako španska kot maroška policija.
Španski eksklavi Ceuta in Mellila na severu Maroka sta v zadnjih tednih prizorišče množičnih vdorov afriških imigrantov. Danes ponoči je dvojno ograjo z bodečo žico, ki ločuje špansko eksklavo od Maroka, poskušalo preplezati okoli 700 afriških imigrantov.
Španska vlada se je zato odločila, da bo stražarjem, ki varujejo mejo, na pomoč poslala tudi vojsko.
O okrepitvi varnostnih sil na meji sta se nato na špansko-maroškem vrhu v Sevilli dogovorila tudi premiera držav, Jose Luis Rodriguez Zapatero in Driss Jettouki. Zapatero je napovedal, da bo okoli 500 španskih vojakov položaje zasedlo še nocoj. Tudi Jettouki je napovedal, da bo Maroko na mejo s španskima eksklavama namestil okoli 1600 pripadnikov varnostnih sil.
Dva na maroškem, trije na španskem ozemlju
Med davišnjim incidentom so trije Afričani umrli na maroškem ozemlju, dva pa na španskem. Bili naj bi ustreljeni, ni pa jasno, kako in kdo jih je ustrelil. Po navedbah španskih policistov bi streli glede na balistične dokaze lahko prišli "samo iz smeri Maroka", prav tako naj bi bili ustreljeni s strelivom, ki ga Španci ne uporabljajo.
Toda v Maroku na drugi strani trdijo, da so streli prišli iz španske strani. O tem je poročala predvsem državna tiskovna agencija MAP, ki se sklicuje na navedbe prič. Po teh navedbah naj bi bili ustreljeni z gumijastimi naboji, ki jih uporablja španska policija. Španska stran teh navedb ni komentirala.
V Ceuto se je uspelo prebiti več kot 150 nezakonitim prebežnikom, od tega jih je bilo več kot sto ranjenih in porezanih od bodeče žice, precej jih je imelo tudi zlomljene kosti. Odpeljali in oskrbeli so jih v bolnišnici v Ceuti.