Papež Benedikt XVI. je v Vatikanu začel dvodnevne "krizne pogovore" z irskimi škofi. Ti so k papežu prišli na 'zagovor' po razkritju številnih spolnih zlorab otrok katoliških duhovnikov na Irskem. Po besedah predsednika irske škofovske konference, kardinala Seana Bradyja, je srečanje s papežem prvi korak irske Cerkve na njeni poti "pokore, sprave in prenove".
V Vatikan je na izredni vrh prispelo 24 irskih škofov, ki se bodo danes in v torek ločeno sestali s papežem ter izmenjali svoja stališča in vedenje o desetletja trajajočih spolnih, fizičnih in psihičnih zlorabah na stotine irskih otrok znotraj nekdanjih katoliških sirotišnic in šol. Vsak škof bo imel sedem minut časa za pogovor s papežem, poleg tega pa sta predvideni še dve skupinski srečanji. Po besedah kardinala Bradyja bo govora predvsem o "strategijah", kako preprečiti, da bi še kadarkoli prišlo do tovrstnih zlorab, poleg tega pa naj bi Benediktu XVI. tudi prvič doslej predstavili stališča žrtev zlorab. Te od Cerkve zahtevajo odškodnine v višini približno milijarde evrov.
Škof Duffy je v nedeljo zatrdil, da bodo pogovori škofov s papežem odkriti. Kot je še dodal, je Benedikt XVI. zelo dobro seznanjen s vprašanjem zlorab v katoliški cerkvi na Irskem, saj je imel že pred imenovanjem za papeža dostop do vse dokumentacije v zvezi s tem in je natančno vedel, kaj je v njej, ter nikakor ni živel v "deveti živeli". Na pogovorih bo med drugim sodeloval tudi ameriški kardinal William Levada, vodja kongregacije za doktrino vere, ki preučuje obtožbe o zlorabah na račun duhovščine po vsem svetu. V preteklosti je to kongregacijo vodil sam Benedikt XVI., takrat še kardinal Joseph Ratzinger.
Zlorabljenih na tisoče otrok
Posebna preiskovalna komisija, ki jo je oblikovala irska vlada, je maja lani objavila obsežno poročilo, v katerem je razkrila, da so katoliški duhovniki in nune na Irskem v minulem stoletju spolno, fizično in psihično zlorabili na tisoče otrok, ki so jim bili zaupani v številnih posebnih šolah, vzgojnih zavodih, sirotišnicah in drugih zavodih. Novembra je sledilo še eno obsežno poročilo, prav tako rezultat večletne preiskave, o več sto spolnih zlorabah, ki so jih v letih 1974–2004 zagrešili številni duhovniki dublinske nadškofije. Vodstvo nadškofije je za zlorabe vedelo, a jih je namerno prikrivalo ter ščitilo storilce pred roko pravice s ciljem zaščititi ugled Cerkve.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.