Sodišče v mestu L'Aquila v osrednji Italiji, ki je oktobra z odredbo, da morajo v neki javni osnovni šoli z zidov sneti križe s podobo Kristusa, izzvalo val protestov, je v soboto preklicalo svojo odločitev. Senat treh sodnikov je odločil, da sodnik Mario Montanaro ni bil pristojen odločati o zadevi, saj je ta v pristojnosti ločenega, upravnega sodišča, zato križi zaenkrat lahko ostanejo na stenah šole. Italijanski minister za evropske zadeve Rocco Buttiglione je odločitev sodišča že pozdravil. "Upam, da se bo ta spor kmalu končal. Vprašanje križev v šolah konflikt le še vzpodbuja in nikakor ne pripomore k integraciji muslimanov v Italiji," je dejal.

Odlok o odstranitvi križev je bil sprejet na podlagi pritožbe predsednika Muslimanske zveze Italije Adela Smitha, ker so njegovi otroci obiskovali sporno osnovno šolo v manjšem kraju Ofena vzhodno od Rima. Smith je šolskega ravnatelja dve leti prosil, naj križe umakne iz učilnic. Ravnatelj je na začetku obljubljal, da bo to storil, vendar pa si je kasneje premislil, nakar se je Smith odločil vložiti tožbo proti šolskim oblastem na sodišču. Odločitev sodnika Montanara je oktobra v uradno sekularni Italiji sprožila ostro debato, v katero so se vključili tudi najvišji italijanski politiki in celo papež Janez Pavel II.
Na tokratni sklep se je Smith ogorčeno odzval in napovedal zahtevo za razveljavitev sodbe na vrhovnem sodišču - najvišji stopnji italijanskega kazenskega sistema. "Kršene so bile pravice mojih otrok. Zakaj naj bi sedeli v učilnici s simboli neke religije, ki ni njihova?" je vprašal Smith, sicer italijanski državljan egiptovskega porekla.