Na veliki petek so se množice kristjanov ob rimskem Koloseju udeležile tradicionalnega križevega pota. Neposredni prenos procesije si je papež Janez Pavel drugi ogledal v svoji zasebni kapeli v vatikanski apostolski palači. Čeprav so ga verniki preko videopovezave lahko videli, jih ni nagovoril. Zato pa je njegove besede prebral kardinal Camillo Ruini. “V duhu sem z vami pri Koloseju, kraju, ki v meni prebuja vrsto lepih spominov in močnih čustev,” je bilo zapisano v papeževem sporočilu.
Papež Janez Pavel drugi zaradi šibkega zdravja letos prvič ne bo sodeloval na velikonočnih slovesnostih, prisoten bo le preko video povezave. Zaradi šibkega zdravja se sveti oče najverjetneje ne bo udeležil niti blagoslova na velikonočno nedeljo.
Papeževe tradicionalne obveznosti ob velikonočnih praznovanjih, ki so se začela v četrtek, je prevzelo šest kardinalov, ki jih je izbral papež sam in ki jih poznavalci najpogosteje omenjajo med kandidati za njegovega naslednika. Kardinal James Francos Stafford je v baziliki svetega Petra popoldne vodil obred v spomin na Kristusovo trpljenje. Križ na petkovem križevem potu v rimskem Koloseju bo nosil kardinal Camillo Ruini, besedilo ob križevem potu pa bo bral kardinal in vatikanski ideolog Joseph Ratzinger. Papež sicer že lani zaradi šibkega zdravja ni mogel nositi križa, je bil pa v Koloseju navzoč na invalidskem vozičku.
Pasijon v Jeruzalemu, križanje na Filipinih
Velika noč je največji in najstarejši praznik krščanstva, ob katerem se verni po vsem svetu spominjajo trpljenja Jezusa Kristusa, njegove smrti in vstajenja od mrtvih, s tem pa tudi odrešenja. Ob tem potekajo po svetu tradicionalne velikonočne procesije.
Romarji v Jeruzalemu, ki jih je opazovala množica mimoidočih, so svojo pot začeli pri šoli el Almari v starem delu mesta, nadaljevali po ulici Via Dolorosa do cerkve Svetega groba, kjer naj bi bil pokopan sam Jezus Kristus. Potem ko so lokalni muslimanski prebivalci romarjem zaprli pot, je prišlo do prerekanja, vendar so romarjem nato dovolili nadaljevati pot.
Več tisoč ljudi pa se je zbralo tudi na severu Filipinov, kjer so križali 17 ljudi, med njimi tudi 31-letno žensko. Na severu Filipinov, v mestih Cutus in Santa Lucia, se je zbralo skoraj 20.000 gledalcev, ki so si želeli ogledati krvavi spektakel križanja 17 ljudi, ki s tem oživljajo spomin na trpljenje Jezusa Kristusa. Cutus, ki slovi kot filipinska Golgota, je glavno mesto za pribijanje na križ.
Filipinske oblasti so morale ob tem dogodku močno okrepiti varnostne ukrepe, saj naj bi uporniška skupina Abu Sajaf grozila z velikonočnimi bombnimi napadi na katoliške cerkve, trgovske centre in ostala mesta, kjer se zbirajo ljudje. Z napadi med velikonočnimi prazniki naj bi pripadniki skupine Abu Sajaf želeli maščevati smrt 24 svojih privržencev, ki so bili ubiti med zaporniškim uporom prejšnji teden.