Kriza Viking Sky se je tako po nekaj več kot 24 urah uspešno razrešila. Ladja s 1373 ljudmi na krovu je bila na poti iz mesta Tromso na severu Norveške, ko so ji v viharnem vremenu in razburkanem morju kaka dva kilometra od kraja More og Romsdal odpovedali motorji, nakar jo je začelo gnati proti skalnati obali.
Reševalcem je evakuacijo potnikov, ki se je zavleklo dolgo v noč, oteževalo razburkano morje z več kot sedemmetrskimi valovi.
Evakuacija zaključena, ladja v pristanišču

S pomočjo helikopterja so sicer rešili okoli 500 ljudi. Reševanje so izvajali le s helikopterji, kar je bilo za večinoma starejše potnike zelo stresno. Okoli 20 so jih morali prepeljati v bolnišnico. Najmanj en 90-letnik in dva v sedemdesetih letih so utrpeli zlome okončin, je poročal britanski BBC.
Ko je posadka ponovno vzpostavila pogon, so evakuacijo sicer izvajali še naprej. Kot je sporočil policijski predstavnik, je bolje, da potnike spravijo na kopno, kot pa da ostanejo na ladji. Po okoli 500 evakuiranih potnikih so potem reševanje vendarle ustavili in počakali, da je ladja varno vplula v pristanišče.
Norveška policija je sporočila, da so rešene namestili v športni dvorani v Brynhallnu. Nameščajo jih tudi v hotelih v Kristiansundu in Moldeju, kjer so vzpostavili krizne centre. Pomaga tudi norveški Rdeči križ.
Preizkušnja je bila sicer za potnike izjemno stresna. Posnetki z ladje so prikazovali močno zibanje ladje, naokrog je nosilo pohištvo, na potnike pa so padale celo plošče s stropa. Nekateri so namreč kar 20 ur po tem, ko je plovilo poslalo signal na pomoč, v reševalnih jopičih še vedno čakali na najhujše, v prostorih je bila tudi voda.
"Morje je bilo ponoči zelo razburkano. Ladja se je zibala in zibala. Nato smo šli na zajtrk. Potem smo imeli v načrtu, da si ogledamo popoldanski film, ko je nenadoma zmanjkalo luči," je dogajanje opisal Derek Browne iz južne Anglije, ki so ga z ženo Esther rešili z ladje. "Odpeljali so nas na helikopterju, kar je bila kar precej strašno izkušnja," je dejal.
"Pohištvo je drselo po prostoru gor in dol. Vmes so bili ljudje in steklo. Bila je pravzaprav zelo nevarna situacija," pa je dogajanje po uspešni rešitvi opisal Jan Terbruegen.
Dodal je še, da so jim dejali, naj hitro zapustijo notranjost ladje, zato preveč časa za strah niti niso imeli. "Poskušali smo ostati v notranjosti, nižje proti središču ladje, ker naj bi bil to recept proti morski bolezni. A nato so nas kmalu pozvali, naj se vzpnemo višje. Videli smo, da se približujemo čerem in mislim, da je bil to najbolj strašen občutek," je še povedal Terbruegen.
Druga potnica je za norveško televizijo NRK povedala, da je v življenju še ni bilo nikoli tako strah. "Začela sem moliti. Molila sem za varnost vseh na krovu," je dejala Janet Jacob in tudi sama potem reševanje s helikopterjem opisala kot zelo strašno.
Potnica Beth Clark je o dvigu dejala: "Eden izmed reševalcev se je spustil iz helikopterja, zapel trakove in mi dejal: 'Držite se.' Nato so me dvignili skoraj 30 metrov v helikopter."
"Ampak bili so izjemni. Ko so me dvignili do helikopterja, me je potegnil notri kot vrečo krompirja in me posadil na zadnje sedeže," je še dejala Clarkova.
Alexus Sheppard iz ZDA je na evakuacijo iz ladje čakal skoraj šest ur. Dejal je, da so bili ljudje večinoma precej mirni, med čakanjem pa so jim dali vodo in hrano.
Počasi priplula v varne vode

Ladja je v težave zašla v soboto popoldne, ko so ji na poti iz Tromsoja na severu Norveške proti Stavangerju na jugu v močno razburkanem morju odpovedali motorji. Ladjo je začelo odnašati proti obali, zaradi česar je kapitan poklical na pomoč.
Posadka je sicer vrgla v morje svoja velika sidra, a je veliko križarko kljub temu zanašalo proti obali in ostrim čerem. Ponoči je posadki nato vendarle uspelo zagnati tri od štirih motorjev, da so vsaj lahko zategnili sidra in se začeli umikati nazaj na morje. Po nekaterih navedbah so bili praktično že povsem blizu obali in le nekaj minut oddaljeni od katastrofe.
Križarki je ponoči vendarle uspelo zagnati tri od štirih motorjev, kar pomeni, da se je lahko izognila nevarnim čerem, je sporočila norveška obalna straža. Ladja je tako počasi plula v varnejše vode, vlačilec ji je pomagal danes vpluti v pristanišče Molde, ki leži okoli 500 kilometrov severozahodno od Osla.
Ladja družbe norveškega milijarderja
Viking Sky, ki je bila zgrajena leta 2017, je v lasti družbe Viking Ocean Cruises, ki je del skupine Viking Cruises. To je ustanovil norveški milijarder Torstein Hagen. Kot je razvidno s spletne strani družbe, lahko ladja sprejme največ 930 potnikov.
Omenjeni predel zahodne obale Norveške je znan po ostrih vremenskih razmerah in plitkih vodah z grebeni. Norveška vlada razmišlja o izgradnji ogromnega tunela skozi bližnjo goro, da bi izboljšala varnost plovil na tem območju.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.