Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo predlagal, naj Kitajska še pred sklenitvijo trgovinskega sporazuma z ZDA reši krizo v Hongkongu. Ob tem je na družbenem omrežju Twitter še namignil, da bi se lahko sešel s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom za rešitev politične krize v Hongkongu.
Kot je Trump zapisal v tvitu, nikakor ne dvomi, da Ši želi in je sposoben hitro ter na human način rešiti problem v Hongkongu. "Osebno srečanje?" je dodal.
Po njegovem mora Kitajska krizo v Hongkongu, kjer že dlje časa potekajo protesti, rešiti pred sklenitvijo trgovinskega sporazuma z ZDA. "Seveda hočejo sporazum. A naj najprej humano ravnajo s Hongkongom," je še tvitnil ameriški predsednik.
V Hongkongu od junija potekajo protesti zaradi nasprotovanja predlogu zakona, ki bi omogočil izročanje osumljencev Kitajski. Protesti so se razširili v množično gibanje za več demokratičnih svoboščin v mestu, ki znotraj Kitajske uživa delno avtonomijo. Zaostrili so se v začetku tega tedna, ko so protesti ohromili hongkonško mednarodno letališče.
Kitajska je nasilne spopade na protestih v zadnjem času večkrat označila za "obnašanje, ki je blizu terorizmu". Kot opozarjajo poznavalci, večkratna uporaba tovrstne retorike kaže, da Kitajska izgublja potrpljenje in bi se lahko povečala verjetnost posredovanja iz Pekinga. Bojazni, da bi se razmere lahko zaostrile, spodbuja tudi vse večja prisotnost kitajske vojske na meji s Hongkongom.
ZDA so v sredo sporočile, da so "zelo zaskrbljene" zaradi premikov kitajske vojske na meji s Hongkongom in da pozivajo Kitajsko k spoštovanju "visoke stopnje avtonomije" te nekdanje britanske kolonije. State Department je ob tem tudi obsodil nasilje na protestih in obe strani pozval k zadržanosti.
Peking uradno napovedal protiukrepe v primeru dodatnih ameriških carin
Kitajska bo sprejela "nujne protiukrepe", če bodo ZDA uvedle dodatne carine na 300 milijard dolarjev (okoli 268 milijard evrov) kitajskega uvoza, pa je danes objavilo kitajsko finančno ministrstvo.
Uvedba 10-odstotnih carin na za 300 milijard dolarjev kitajskih izdelkov bi pomenila kršitev dogovorov, sprejetih med voditeljema držav na srečanju G20 v Argentini in na Japonskem, je zapisalo ministrstvo.
Predsednik ZDA je v začetku meseca napovedal, da bodo ZDA s 1. septembrom uvedle dodatne 10-odstotne carine še na preostalih 300 milijard dolarjev uvoza iz Kitajske, kar ne vključuje za 250 milijard dolarjev (223 milijard evrov) uvoza, ki je že ocarinjeno s 25 odstotki. Trump je nato minuli teden sporočil, da bodo ZDA uvedbo dodatnih carin na določene izdelke, ki predstavljajo okoli 60 odstotkov omenjenega obsega izdelkov, preložile na 15. december. Nekatere izdelke pa da bodo izvzeli.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.